Пожарите во Амазонија ги гаснат и 44.000 бразилски војници

Бразил објави дека ќе ангажира воени авиони и 44.000 војници за да се справат со пожарите во Амазонската прашума.

Министрите за одбрана и за животна средина ги утврдија плановите денеска за борба со огромните пожари по острата реакција од меѓународната заедница и протести против бразилскиот претседател Жаир Болсонаро.

Бразилскиот претседател одобри војската да се вклучи во борбата против пожарите, нагласувајќи дека е посветен на зачувување на регионот Амазон.

Прочитајте и...  Одложени едукативните патувања во Италија за грчките ученици и студенти поради коронавирусот

Прочитај повеќе

Колку реално партиите можат да добијат двотретинско мнозинство?

СЗО ВО БОРБА ПРОТИВ ДЕЗИНФОРМАЦИИ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Лажните вести се шират побрзо и поедноставно од вирусите, и се исто толку опасни

Слободен печат

Сомнителен случај на коронавирус во Косово

Слободен печат

Мицкоски повика на протестен марш од Обвинителството до Врховниот суд

Слободен печат

И покрај коронавирусот, за 8 Март ќе има македонски туристи во Италија

Филипче апелира да не се патува во Италија доколку нема потреба

Слободен печат

Остави Коментар

седум − 7 =

Прочитај повеќе

Ременски за „Слободен печат“: Со Боки 13 се запознав кога ненамерно ја спасив мајка му од отказ (ВИДЕО)

Покрената тужба против „Гугл“ за шпионажа

Слободен печат

За 5 години се затвориле 143 текстилни компании

Весна Дамчевска

Увид во Избирачкиот список почнува в среда

Слободен печат

Чулев: МВР истражува дали раководни структури во полицијата имале блиски релации со криминални групи

Слободен печат

За две години преку грантови отворени 2,5 илјади микробизниси, над 90 отсто од нив се се уште активни

МИА