Tag : амазон

Вести Свет

Зголемен ризик од пожари во Амазонската прашума

Слободен печат
Официјалните податоци од Бразил покажуваат дека во јули е регистрирани забележително зголемување на пожарите во Амазонската прашума во однос на истиот месец минатата година и дека тоа...
Вести Свет Слајдер

Челниците на Фејсбук, Гугл, Епл и Амазон ги отфрлија обвинувањата за монопол на пазарот

Слободен печат
Лидерите на четирите најголеми американски технолошки компании – Фејсбук, Амазон, Гугл и Епл – вчера пред Конгресот по ред ги отфрлаа обвинивањата за монопол на...
Вести Економија

Безос го шири бизнисот – во Ирска отвора нови 1.000 работни позиции

Слободен печат
Компанијата „Амазон” најави дека во Ирска, во следните две години ќе отвори компјутерски центар, во кој ќе се вработат илајда луѓе, со што бројот на...
Вести Економија

Најбогатиот човек во светот повторно со рекордна заработка за еден ден

Слободен печат
Основачот на Амазон, Џеф Безос, постави нов рекорд во дневна заработка зголемувајќи го своето богатство за 13 милијарди долари во еден ден. Сега тој на...
Вести Свет

САД го казни Амазон поради бизнис соработката со Крим

Слободен печат
САД го прогласија технолошкиот гигант Амазон виновен за кршење на санкциите поради бизнис соработка со анектираниот полуостров Крим, пишува „Москва тајмс”. Амазон е казнет поради...
Вести Економија

Рекорд за сите времиња на Форбс: Богатството на сопственикот на Амазон надмина 180 милијарди долари

Слободен печат
Богатството на најбогатиот човек во светот Џеф Безос достигна рекордни 180 милијарди американски долари во услови на зголемување на цените на акциите на неговата компанија...
Вести Свет Слајдер

Безос го урна и сопствениот рекорд: Светската економија се урива, а најбогатиот уште побогат

Слободен печат
Светската економија се урива, но Џеф Безос, сопственик на „Амазон“, е се побогат –  неговиот имот моментално вреди 172 милијарди долари, објави агенцијата Блумберг. Вредноста...
Вести Свет Слајдер

Демонстранти донесоа гилотина пред куќата на шефот на Амазон, Џеф Безос (ВИДЕО)

Слободен печат
Активисти кои протестираат пред куќата на основачот и извршен директор на „Амазон” Џеф Безос во Вашингтон, барајќи забрана за работата на неговата корпорација, донесоа гилотина...
Вести Економија

Штрајк на вработените во „Амазон“ – компанијата е невнимателен и создава здравствен ризик за вработените

Слободен печат
Вработените во „Амазон” почнаа штрајк на шест локации во Германија, јави „Шпигел”. Во неделата, синдикатите ги повикаа вработените во „Амазон” да излезат на штрајк в понеделник...
Вести Свет

Амазон ќе инвестира две милијарди долари за „зелена економија”

Слободен печат
Компанијата „Амазон” најави дека ќе инвестира две милијарди американски долари во проекти насочени кон борба против климатските промени, како и засилување на напорите за намалување...