24.8 C
Скопје

Tag : амазон

Вести Свет

Амазон за два дена од „Prime Day” имал продажба од над 11 милијарди долари

Слободен печат
Прометот на Амазон во малопродажбата низ САД за време на 48-часовниот „Prime Day” го надмина претходниот рекорд забележан за време на ланскиот „Кибер понеделник”. Вкупниот...
Вести Свет Слајдер

„Оди и не се враќај“: Повеќе од 41.000 луѓе потпишаа петиција да се спречи враќањето на Безос на Земјата

Слободен печат
Повеќе од 41.000 луѓе потпишале петиција со која се повикува на спречување на враќањето на американскиот милијардер Џеф Безос на Земјата после планираното патување во...
Свет Слајдер

Хакери украле 26.000.000 лозинки за налози на Епл, Амазон, Фејсбук и Нетфликс

Слободен печат
Експертите за компјутерска безбедност пријавиле украдени податоци што содржат 26 милиони лозинки за популарни веб-страници, вклучувајќи ги Амазон, Фејсбук и Нетфликс, пренесува британски „Метро”. Хакери...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО | Безос: Следниот месец ќе патувам во вселената

Слободен печат
Џеф Безос најави дека тој и неговиот брат Марк Безос ќе летаат во вслената следниот месец. „Од својата петта година сонував да патувам во вселената....
Ви Препорачуваме Живот Магазин Магазин слајдер

Живеат надвор од модерната цивилизација: Запознајте го племето Пираха – најсреќното племе на светот

Слободен Печат
Во Амазонската џунгла се крие племето Пираха со околу 400 припадници познато како најсреќното племе на светот. И покрај утврденото мислење дека спиењето е добро...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Џеф Безос го купи Џејмс Бонд: Амазон стана сопственик на филмското студио за 8,45 милијарди долари

Слободен печат
Американскиот гигант за интернет-трговија „Amazon“ го купува холивудското филмско и телевизиско студио „MGM“, кое снимаше филмови за Џејмс Бонд и други хитови. „Amazon“ ќе плати...
Вести Свет

„Амазон” доби судски спор со ЕК за даночни олеснувања во Луксембург

Слободен печат
Судски спор против Европската комисија доби американскиот гигант за електронска трговија, Амазон,  врз основа на претставка поврзана со наредбата на Комисијата да му плати на...
Вести Економија Слајдер

Безос купува „суперјахта“ од 500 милиони долари: Толку е голема што има сопствена јахта

Слободен печат
Сопственикот на Амазон Џеф Безос наводно купува „суперјахта“ долга 127 метри, а толку е голема што има сопствена помошна јахта со хелидром. Проценетата цена на...
Вести Економија

Амазон минатата година блокирал 10 милијарди сомнителни огласи

Слободен печат
Компанијата Амазон, која се најде под притисок на клиенти, брендови и законодавци да сузбие фалсификати на својата веб-платформа за трговија, денеска соопшти дека минатата година блокирала повеќе...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Успешна компанија: Амазон драстично ја зголеми својата заработка, неверојатен скок на приходите во пандемијата

Слободен печат
Американскиот дигитален џин Амазон, како што и се очекуваше, извести за скок на приходите во првото тромесечие благодарени на подемот на интернет трговијата во пандемијата....