Повторно потпалена трска на брегот на Охридското Езеро кај Струга

Изгорена трска кај Струга / Фото: илустрација / Архива на Слободен печат

Гори трска во Струга, во близина на индустриската зона во градот, потврди за МИА командирот на Територијалната против пожарна единица, Фети Мазари.

Пожарот, како што информира, бил пријавен по 17 часот, по што на терен излегол тим со едно противпожарно возило.

– Зафатена е мала површина трска, пожарот е ставен под контрола. На терен е екипа со едно возило, изјави Мазари.

Палењето површини со трска на крајбрежниот појас во Струга е пракса која се повторува секоја пролет.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот