Португалија на ЕП, Србија ќе мора преку бараж! (ВИДЕО)

Завршија квалификациите во групата „Б“ за пласман на Европското првенство 2020 година, претходно Украина веќе го обезбеди првото место, денеска се водеше борбата за втората позиција.

Србија мораше да триумфира над Украинците, но истовремено и да не освои три бода Португалија на гостувањето во Луксембург, но тоа не се случи.

Србите двапати водеа на стадионот во Белград преку Тадиќ и Митровиќ, но гостите не дозволија да бидат поразени благодарение на Јаремчук и Бесједин (2:2).

Португалците не дозволија никакво изненадување и ја оправдаа фаворитската улога против Луксембург (0:2). Трите бода за тимот на Сантош ги обезбедија Фернандеш во 39. и Роналдо во 86. минута од средбата.

На конечната табела Украина го освои првото место со 20 бодови и без ниту еден пораз, а втората позиција ја обезбеди Португалија со 17 бодови. На третото место заврши Србија со 14, следува Луксембург со четири, а на дното Литванија (еден).

Прочитајте и...  Трката за титулата сè уште е отворена: Јувентус не го искористи подарокот од Лацио (ВИДЕО)

Србите имаат уште една шанса да се најдат на континенталниот собир, и тоа преку баражот во „Лигата на нации“. Таму го освоија првото место групата 4 од Лигата „Ц“. Потребни им се уште две победи, во полуфиналето ќе ги одмерат силите со Норвешка, а во втората полуфинална битка се Шкотска и Бугарија.

Прочитај повеќе

Трката за титулата сè уште е отворена: Јувентус не го искористи подарокот од Лацио (ВИДЕО)

Слободен печат

Варди го спаси Лестер од пораз

Слободен печат

Кристијано Роналдо мисли на сè: Има и личен тренер за спиење

Слободен печат

Шоу на Конте по поразот од Болоња, еден час им се дерел на своите фудбалери

Слободен печат

Наполи ја намали сумата која ја бара за Кулибали

Слободен печат

Стативата и Зума го спасија Челси (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ростов го презентира најдоброто од Тошевски (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонското чудо од дете Тошевски направи милионски трансфер во Ростов

Слободен печат

Надал останува во Европа, не игра на УС Опен?!

Слободен печат

Скандалот не стивнува: Пеналот против Реал Мадрид не е досуден поради лош превод на правилата

Слободен печат

Сантос сакаше преку суд да и лапне 61 милион евра на Барселона, ама…

Слободен печат

Му здосади во пензија, Алонсо се враќа во Формула 1

Слободен печат