Tag : луксембург

Вести Свет

Луксембург ќе го тестира цело население за коронавирус

Слободен печат
Луксембург, земја со околу 600 илјади жители, планира да го тестира целото население за коронавирусот, со цел да спречи втор бран на зараза. Во овој...
Вести Свет

Во Луксембург тестирање за Ковид-19 на целото население во државата

МИА Агенција
Луксембург почнува тестови за коронавирус со кои сака да го опфати целото население, мерка што ќе оди заедно со рестриктивните ограничувања, рече денеска министерот за...
Вести Свет

Луксембург ги ублажува мерките и на граѓаните им дели маски

МИА Агенција
Властите во Луксембург денеска почнаа да ги олеснуваат ограничувањата наметнати за борба со новиот коронавирус, но воведе задолжително носење маски во затворени простории како и...
Вести Свет

Прв смртен случај од коронавирус во Луксембург

Слободен печат
Првиот смртен случај од новиот коронавирус е регистриран денеска во Луксембург, изјави министерот за здравство Полет Ленерт. Во земјата вкупно се потврдени 34 заразени лица...
Вести Македонија

Министерот за надворешни работи на Луксембург во посета на Скопје

Слободен печат
Министерот за надворешни и европски работи на Големото Војводство Луксембург, Жан Аселборн, денеска ќе престојува во посета на земјава на покана на шефот на дипломатијата...
Вести Економија Слајдер

Луксембург стана првата земја во светот со целосно бесплатен јавен превоз

Слободен печат
Властите во Луксембург денес ги укинаа картите за возови, тамваи и автобуси, за да помогнат во намалувањето на загадувањето и за да им помогнат на...
Вести Свет Слајдер

Луксембург ќе стане првата земја во светот каде јавниот превоз ќе биде целосно бесплатен

Слободен печат
Луксембург од први март ќе стане првата земја во светот каде јавниот превоз ќе биде целосно бесплатен, целта е да се поттикнат луѓето да се...
Вести Економија

Оваа земја има највисок „минимум“ во ЕУ

Слободен печат
Законската минимална плата во Луксембург е зголемена од 1 јануари и сега надминува 2.100 евра месечно. Дури и пред ова зголемување, Луксембург беше земја со...
Вести Македонија

Груевски: Имавме желба Македонија да функционира како комбинација од Луксембург и Англија

Слободен печат
Поранешниот премиер и азилант Никола Груевски, се јави од Будимпешта, преку нов статус на својот Фејсбук профил. Овојпат, Груевски зборува за начинот на кој тој...
Вести Свет

Луксембург со целосно бесплатен јавен превоз ќе се бори против неиздржливите метежи и загадувањето

Слободен печат
Луксембург треба да стане првата земја на светот која ќе има целокупен бесплатен јавен превоз. Премиерот Ксавиер Бетел и коалициската влада најавија дека следното лето,...