33.8 C
Скопје

Tag : луксембург

Вести Регион Слајдер

Брнабиќ: ЕУ не може да дозволи со „квазибилатерални“ проблеми да се блокираат соседи

Слободен Печат
Српската премиерка Ана Брнабиќ по вчерашната меѓувладина конференција со ЕУ во Луксембург, изјави дека постои опасен преседан кога станува збор за билатералните прашања. Според неа,...
Вести Регион

Во Луксембург ќе се одржи меѓувладина конференција ЕУ-Србија

Слободен печат
 Во Луксембург денеска ќе се одржи меѓувладина конференција ЕУ-Србија, на која нема да бидат отворени нови поглавја од преговорите. Нова методологија за преговорите за членство...
Вести Свет

„Амазон” доби судски спор со ЕК за даночни олеснувања во Луксембург

Слободен печат
Судски спор против Европската комисија доби американскиот гигант за електронска трговија, Амазон,  врз основа на претставка поврзана со наредбата на Комисијата да му плати на...
Спорт Фудбал

Македонските фудбалерки во група со Англија во мундијалските квалификации

Слободен печат
Европските квалификации за Светскиот ФИФА куп за жени во 2023 година започнуваат до крајот на годината во девет квалификациски групи. Во квалификациите за Светскиот куп...
Спорт Фудбал

ВИДЕО: Луксембург не издржа, Белгија броеше до осум, а Холанѓаните до седум!

Слободен печат
Репрезентацијата на Хрватска после поразот на стартот од квалификациите за СП од Словенија, ги консолидираше своите редови и запиша две победи во наредните два натпревари....
Вести Регион

Луксембург нуди стипендии за магистерски студии на студенти од Балканот

Слободен печат
Европскиот институт за јавна администрација (ЕИПА), со седиште во Луксембург, соопшти дека нуди стипендии за учество на Мастер по европски правни студии (МЕЛС Онлајн) 2021-2023...
Вести Македонија

Заев: Безрезервна поддршка од Луксембург за европската иднина на Северна Македонија

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев доби безрезервна поддршка од шефот на дипломатијата на Луксембург за европската перспектива на Северна Македонија. – Благодарност за топлата средба и пречекот...
Вести Македонија Слајдер

Средби со премиерот и со претседателот на ЕИБ: Заев и Бесими во посета на Луксембург

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев заедно со министерот за финансии Фатмир Бесими денеска ќе замине во посета на Луксембург. За време на посетата, владината делегација ќе се...
Вести Македонија Слајдер

Османи во работна посета на Големото Војводство Луксембург

Слободен печат
Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, почетокот на работната посета на Големото Војводство Луксембург ја започна со средби со претседателот на...
Вести Македонија Слајдер

Османи во работна посета на Луксембург

Слободен печат
Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета на Луксембург, каде ќе оствари средби со луксембуршкиот министер за надворешни и европски работи...