1.1 C
Скопје

Поранешната уредничка и модна икона на „Вог“ се најде како мета на критиките поради нејзината објава: Мојата намера не беше воопшто расистичка!

Поранешнат ауредничка на француското издание на модниот магазин „Vogue“, 65-годишната стилска икона Карин Роитфелд, сподели фотографија како ја прегрнува манекенката од Јужен Судан. Испод споменатата фотографија Роитфелд напишала како и недостига манекенката и дека таа за неа не е црна жена, туку пријателка. Споменатата објава во меѓувреме ја отстранила од Инстаграм, но не пред познатиот профил „Diet Prada“ да успее да направи скриншотови со огромен број на негативни коментари и да ги сподели.

„Пред убиството на Џорџ Флојд никогаш не си објавувала фотографии со црни жени“, приметил еден од корисниците додека друг ѝ дал до знаење како не е убаво тоа што ја користи „бојата“ на моделот за да се чувствува добро поради своето секојдневие, кежуал расизмот во кој учествува, притоа нарекувајќи ја нејзината објава исклучително навредлива.

View this post on Instagram

I would like to sincerely apologize for my previous comments that were posted on social media. My intent was to express love and support for my dear friend, Anok Yai – not to deafen my message. I realize that I caused further pain and hurt to the very community that I was looking to support. I am learning from this experience and will continue to use my platform and voice to create opportunities for change. Anok you are a beautiful, strong and talented Black woman and I meant absolutely no harm. I only meant to send a message of support to you and your family. I vow to continue to focus my efforts and stand up to these injustices to support and further create opportunities that amplify the black community and their voices in the fight against systemic racism.Please know that I have read all of your comments and I hear you. I made a grave error and ask not to be judged by my words, but by my actions now and going forward. – Carine

A post shared by Carine Roitfeld (@carineroitfeld) on

„Таа дефинитивно е црна жена, а фактот што мислиш дека е добро да ја избришеш нејзината раса за да дојдеш до заклучок е дел од целиот проблем“, напишал друг корисник на Инстаграм.

Поради бројните негативни коментари, Роитфелд оваа недела одлучи јавно да реагира за сликата, објавувајќи извинување на Инстаграм.

View this post on Instagram

3 generations 🥰🥰🥰 📸 @sebastianfaena

A post shared by Carine Roitfeld (@carineroitfeld) on

„Сакам искрено да се извинам за моите претходни коментари кои се објавени на оваа друштвена мрежа. Мојата намера беше да изразам љубов и поддршка кон својата драга пријателка, Анок Јаи. Свесна сум дека нанесов дополнителна болка и навреда кон самата заедница која сакав да ја поддржам. Учам од своето искуство и ќе продолжам да ја користам својата платформа и глас за правење заедничка промена. Анок ти си прекрасна, силна и талентирана црна жена и не сакав апсолутно ништо лошо да кажам. Сакав да упатам порака спрема вас и вашите семејства. Ветувам дека и понатака ќе продолжам со фокусот кон тоа да помогнам и направам можности кои ќе ѝ олеснат на црната заедница и ќе дадат глас во нивната борба против систематскиот расизам“.

Прочитајте и...  Силвестер Сталоне го продава својот луксузен имот за 130 милиони долари

Поврзани вести

Го анализирате секој детал? Избалансирајте ги вашите мисли

Слободен Печат

Тајчи: Бев силувана и сметав дека тоа е по моја вина!

Слободен печат

Поранешниот сопруг на Емина Јаховиќ со нова девојка: Мустафа Сандал објави фотографија со 20 години помладата Мелис

Слободен печат

Наоми Кемпбел ги откажува цигарите и го сподели својот метод: Навистина се обидувам

Слободен Печат

Фановите „полудеа“ по модниот избор на Цеца со животински принт: Велат дека никогаш не изгледала толку добро!

Слободен печат

Кејт Хадсон раскажа за својот татко кој го напуштил семејството кога таа била дете

Слободен Печат

Остави Коментар