Појадок што го чува здравјето на црниот дроб

Црниот дроб е најважниот орган во телото од причина што целиот организам зависи од здравјето на овој дел од телото.

Црниот дроб ги филтрира сите нечистотии од организмот, важно е да внимавате на неговата работа, а доколку оваа каша ја јадете два до три пати неделно, тој ќе функционира и подобро отколку што треба. Лошата работа на црниот дроб се забележува ако сте хронично изморени, здравјето ви е лошо, во устата често чувствувате горчлив или метален вкус, имате жолтеникави дамки на јазикот. Ако постојано се прејадувате или јадете нездрава исхрана, пушењето и пиењето алкохол, земате силни лекови, многу повеќе го оптоварувате црниот дроб и го изложувате на дополнителен напор.

Експертите се согласни дека црниот дроб може да заздрави ако секој ден ја појадувате оваа каша.

Состојки:

1 чаша овесно брашно – овесот ја блокира апсорпцијата на штетните материи, ја забрзува елиминацијата на токсини. Исто така, тој го олеснува и процесот на варење и на телото му обезбедува повеќе енергија.

Прочитајте и...  Сензационално откритие - Дете пронашло плоча стара 3.500 години

Тиква исчистена и исечкана на коцки (20 до 30 грама). Тиквата ги обновува клеточните структури на црниот дроб и исто така ги подмладува. Помага и во чистењето на сите други органи во организмот. Јадењето сурова тиква на празен стомак исто така ја подобрува функцијата на желудникот.

Суво грозје (половина дланка) – ја оптимизира функцијата на црниот дроб, помага при обновување на клетките.

Бадеми по желба – го нормализираат црниот дроб.

Подготовка:

Сите состојки ставете ги заедно во тенџере. Додајте малку вода или млеко па оставете ги да зовријат. Може да додадете и малку сол. Кога сето тоа ќе зоврие, тргнете го од шпорет, поклопете го со капак и оставете го малку да отстои.
Препорачливо е од оваа каша да јадете два до трипати неделно. Таа брзо се апсорбира, дава леснотија, енергија и го отстранува непријатниот плак од јазикот.

Прочитајте и...  Теорија на заговор: Хари не е таткото на детето на Меган?

Прочитај повеќе

Манекенката Софија Ричи ја прекина врската со поранешното момче на Кортни Кардашијан!

Слободен Печат

Трансродова пар го очекува своето прво дете! (ФОТО)

Слободен Печат

Жена се обидела да ја силува пејачката Рада Манојловиќ додека миела раце во тоалет!

Васко Спасоски

Пет месеци од трагедијата во која загинаа НБА кошаркарот Коби Брајант и неговата ќерка, семејството доживеа огромна среќа! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Елена Велевска позира во тесни и кратки пижами, а позата која ја направи кажува многу! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова е жената која за малку ќе го „украдеше“ Доналд Трамп од рацете на Меланија! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Познатиот рокер Ален Исламовиќ во борба против мигрантите влегува во политички води!

Васко Спасоски

Два милиони лајкови на една фотографија: Леди Гага само малку ги покажа градите (ФОТО)

Васко Спасоски

Ирина Шајк забележана како излегува од станот на Бредли Купер, но на неа има промена: Дали манекенката е бремена? (ФОТО)

Слободен Печат

Тага која не престанува: Мајката на познатиот музичар прозборе две години по неговото самоубиство! (ФОТО)

Васко Спасоски

Романтичната љубовна приказна на еден од најголемите холивудски заводници, актерот Метју Меконахи!

Слободен Печат

Се сеќавате на Алка Вуица? Жареше и палеше на југословенската сцена, па ја снема – денеска нема да ја препознаете! (ФОТО)

Васко Спасоски