Почина Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“: Единствено место на светот каде што можам да се скријам од сите грубости, неправди и глупости е музиката

Во 66-та година од животот почина Рајко Дујмиќ, водачот на „Нови фосили“. Дујмиќ по тешката сообраќајна незгода заврши во индуцирана кома. Докторите се бореле за неговиот живот, но не успеале да го спасат.

Рајко слетал во провалија длабока 11 метри. Се отвориле воздушните перничиња, но му биле скршени две ребра, а добил и силен удар во главата.

Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“ доживеал тешка сообраќајна незгода, има тешки повреди на главата

Роден е на 7 август 1954 година.

Како член на групата „Нови фосили“ во 1987 година ја напишал песната „Ja sam za ples“ и во Брисел го освоија високото четврто место.

Ја напишал и музиката за песната „Rock Me“, која во 1989 година ја освои публиката во Лозана, а со оваа песна за првпат во историјата на Евровизија Југославија беше победничка на Евросонг.

Прочитајте и...  Сопругата на Џон Леџенд ја загрижи јавноста: Криси Тајген заврши во болница поради компликации во бременоста

„Не сум елоквентен, не знам да се умилкувам, не знам да се преправам. Единствено место на светот каде што можам да се скријам од сите грубости, неправди и глупости е музиката“, рече пред една година Дујмиќ во разговор за 24Сата.

Прочитај повеќе

Твитер ќе ве прашува дали сте прочитале некоја статија пред да ја ретвитнете

Слободен Печат

Сузана Турунџиева: Кога може Атиџе, можам и јас!

Сузана Турунџиева

Поранешниот сопруг на Линда Еванџелиста е обвинет за силување на тинејџерки!

Васко Спасоски

Ги надминале проблемите: Изабела Круз сака да ги поправи односите со нејзината мајка Никол Кидман

Слободен Печат

Сопругата на Џон Леџенд ја загрижи јавноста: Криси Тајген заврши во болница поради компликации во бременоста

Слободен Печат

Вакво нешто немате видено: Цеца пее на ромска свадба во Рим, а бакшиш пристигнува од сите страни! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Секој ден создаваме биоотпад: Време е да започнеме со компостирање!

Слободен Печат

Како да откриете носител на ковид-19 кој нема видливи симптоми

Слободен печат

Дневен хороскоп за 29 септември: Не се двоумете да преземете некаков ризик

Слободен печат

Виц на денот: Градежна фирма

Слободен печат

Крај на големата љубов: Шехерезада и Сулејман се пред развод, нема веќе страст! (ФОТО)

Васко Спасоски

Се породи ѕвездата на мјузиклот „Мама Миа!“: Актерката успешно ја сокри бременоста! (ФОТО)

Слободен Печат