Пленковиќ: Да дојде Путин во Хрватска, веднаш го апсиме

Андреј Пленковиќ
Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ / Фото: EPA-EFE/Virginia Mayo / POOL

Кога рускиот претседател Владимир Путин, по кого Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг издаде налог за апсење, би дошол во Хрватска, тој би бил уапсен во согласност со процедурата предвидена со закон, изјави денеска во Брисел хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

Хрватска пристапи кон Статутот на Меѓународниот кривичен суд и донесе закон за соработка со судот.

„Тој закон ги предвидува сите процедури во случај да има налог за апсење на лице и, колку што знам, тука не важи имунитетот. Затоа, процедурата би била токму онаква каква што е предвидена со тој закон и хрватската полиција и надлежните органи секако би реагирале“, рече Пленковиќ одговарајќи на новинарско прашање како Хрватска би постапила во случај да ја посети Путин.

Пленковиќ истакна дека таквата посета „сепак не е реална“.

„Не верувам дека тој толку скоро ќе се упати во земјите што се потписнички на Римскиот статут“, рече тој.

Римскиот статут е меѓународен договор со кој беше создаден Меѓународниот кривичен суд.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот