Tag : андреј пленковиќ

Вести Регион

Пленковиќ со порака за мир и помирување со српското малцинство

Слободен печат
 Во Вариводе, во близина на Кистање денеска се одржа комеморативен собир за убиените српски цивили, на кој хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ рече дека таму е извршено...
Вести Регион Слајдер

Пленковиќ: Време е да се ревидира Дејтонскиот договор

Слободен печат
 Хрватска верува дека е време да се ревидира Дејтонскиот договор, нагласи хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на онлајн сесијата на Генералното собрание на ОН. – Како...
Вести Регион

Пленковиќ: Нема потреба војската да ги чува границите од илегални мигранти

Слободен печат
Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ денеска изјави дека во овој момент не гледа оправдана причина за ангажирање на хрватската војска во чувањето на границата од...
Вести Регион

Пленковиќ: Ќе ги решаваме отворените прашања со Србија

Слободен печат
Ситуацијата во регионот е динамична, а стабилноста и мирот се најважни за Хрватска, рече денеска од Мостар хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, нагласувајќи дека ќе продолжи...
Вести Регион

Пленковиќ: Просечната плата во Хрватска за четири години ќе биде 1.000 евра

Слободен печат
Хрватскиот мандатар Андреј Пленковиќ денеска соопшти дека новата влада ќе ги исполни ветувањата за раст на просечната и минималната плата и дека просечната плата во...
Вести Регион Слајдер

Хрватскиот парламент изгласа намалување на бројот на министерства, утре гласање за доверба на новата влада

Слободен печат
Хрватскиот Парламент вечерва го изгласа законот со кој се овозможува Хрватска да има помала влада па така наместо сегашните 20 ќе има 16 министерства. За...
Вести Регион Слајдер

Пленковиќ го соопшти составот на новата хрватска Влада

Слободен печат
Актуелниот и иден премиер на Хрватска, Андреј Пленковиќ, денеска го објави составот на новиот кабинет, во кој ќе има 16 министри и четворица потпретседатели. Вицепремиери...
Вести Регион Слајдер

Пленковиќ од Милановиќ доби мандат за формирање нова влада на Хрватска

Слободен печат
Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ му го довери мандатот за состав на нова влада на досегашниот премиер и лидер на Хрватската демократска заедница (ХДЗ) Андреј...
Вести Регион

Пленковиќ ќе го објави составот на кабинетот по добивањето мандат

Слободен печат
Актуелниот и иден премиер Андреј Пленковиќ на денешната владина седница не го објави новиот состав на кабинетот, но ќе го стори тоа по средбата со...
Вести Регион

Малцинствата го поддржаа Пленковиќ да формира влада

Слободен печат
Осумте пратеници од  националните малцинства во хрватскиот Парламент денеска се согласија да ја поддржат новата влада на ХДЗ, која освои 66 места на парламентарните избори...