18 C
Скопје

Tag : андреј пленковиќ

Вести Регион Слајдер

Хрватска планира да забрани работа во недела

Слободен печат
Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, денеска одржа состанок со владејачката коалиција, а една од темите беше дискусијата за концептот на промени во Хрватската трговска комора...
Вести Регион

Хрватскиот премиер Пленковиќ ќе се вакцинира со „АстраЗенека“

Слободен печат
Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, министерот за здравство и претседателот на Саборот, Вили Берош и Гордан Јандроковиќ утре ќе ја примат вакцината против ковид-19 на...
Вести Регион Слајдер

Пленковиќ: Нема да користиме „Спутник V“ без зелено светло од ЕМА

Слободен печат
Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ разјасни дека неговата земја нема да ја користи руската вакцина „Спутник V“ сè додека нема зелено светло од европската агенција за...
Вести Регион Слајдер

Пленковиќ: Прво пукаат на нас, потоа не нè пуштаат во кафуле, што е наредно?

Слободен печат
Во седиштето на ХДЗ се одржа заедничка седница на Претседателството и на Националниот совет на партијата преку видеолинк. По неа, премиерот Андреј Пленковиќ, во изјава...
Вести Регион

Пленковиќ потврди за разговори за набавка на руската вакцина против Ковид-19

Слободен печат
 Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ потврди дека Владата водела првични разговори со руската страна за набавка на вакцината Спутник V. – Aко таа вакцина добие одобрение...
Вести Регион Слајдер

Хрватска од 28 декември до денеска: Регистрирани над 800 земјотреси

Слободен печат
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на владиниот состанок денеска објави дека од 28 декември во државата се регистрирани над 800 земјотреси. Тој рече дека досега се...
Вести Регион

ВИДЕО: Разочаран жител на Петриња си го истури гневот врз Пленковиќ и Милановиќ

Илинка Иљоска
За време на посетата на Петриња, државниот врв на Хрватска наиде на гнев кај некои жители на тој град. Тие разочарани тврдат дека овој хрватски...
Вести Регион

Во Хрватска вакцинацијата започнува на 27 декември, пристигнуваат првите 9750 дози

И.И.
Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ на денешната владина седница соопшти дека вкупниот број на случаи во последните седум дена е 17.000, што е за 28 проценти...
Вести Регион

Пленковиќ: Ајде да го одложиме дружењето, вирусот не е она што би сакале да добијат најблиските за празниците

Слободен печат
Бројот на новозаразени лица и смртни случаи од ковид-19 во Хрватска е сè уште многу голем, но охрабрува фактот дека во последната недела има за...
Вести Регион Слајдер

Хрватска иницира јадранска економска зона со Словенија и Италија

МИА Агенција
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ најави дека хрватската Влада утре ќе донесе предлог одлука за прогласување на ексклузивна економска зона на Јадранот. Пленковиќ на Твитер објави...