9 C
Скопје

Платформа за родова еднаквост: До 8 март да се поднесат кривични пријави против сторителите во „Јавна соба“

Очекуваме до 8 март да започне постапката против сторителите во случајот „Јавна соба“. Во спротивно повторно ќе излеземе на протест, изјави на денешната прес-конференција Бојана Јовановска од Платформата за родова еднаквост.

– Очекуваме итна испорака на конкретни резултати по нашите барања со рок до 8 март и за полнолетните жртви од случајот, а не само за делото производство и дистрибуција на детска порнографија. Очекуваме кривични пријави од МВР за сторителите од „Јавна соба“ за делата – Поседување на лични податоци, посредување при вршење проституција, загрозување на безбедноста или ширење на расистички и ксенофобичен материјал во однос на околностите од случајотдодаде Јовановска.

Таа од пред зградата на МВР испорача уште неколку барања до министерот Оливер Спасовски.

Прочитајте и...  Премиерот Заев ја прифати оставката на Рашковски

Очекуваме процес на прочистување на полицијата од полициски службеници кои се сторители на насилство врз жени и нивно санкционирање, како и за оние полициски службеници кои пропуштиле да преземат мерки, но и континуирана стручна едукација за постапување во родово базирано насилство. Очекуваме измени со внесување на специјални одредби и конечно да започне со работа телото Омбудсман плус. На маршот на 8 март ќе побараме отчет врз основа на овие барања, како и оние кои ќе ги доставиме до Јавното обвинителство следната среда – заклучи Јовановска.

Фото: Слободен печат

Од Платформата за родова еднаквост истакнаа дека засега полицијата само им ги „замачкала“ очите на граѓаните, а вистинските жртви и натаму се чувствуваат незаштитени.

Поврзани вести

ВИДЕО | Ракетен напад на аеродромот во Ирак: Експлозија во близина на американската база

Слободен печат

Министерство за економија ќе побара Владата да ја раскине концесијата за песок во Долно Коњари

Југослава Дуковска

Скопје за првпат добива вистински вертикални градини

СП.

Николовски: Објавен оглас за вработување на десет лица кои ќе го засилат тимот за борба против корупцијата

Слободен печат

Бектеши: Владата историски ја зголеми минималната плата

Слободен печат

ВИДЕО: Бајден: Го испративме Бин Ладен до вратите на пеколот, време е нашите трупи да се вратат дома

Слободен печат

Остави Коментар