Пи­леш­ко во до­ма­тен сос (РЕЦЕПТ)

Сос­тојки:

500 гр пи­леш­ко или ед­на по­ма­ла ко­кошка

500 мл со­ја сос

500 мл до­ма­тен сос

200 мл ја­бол­ков оцет

100 гр гус­тин

мас­ло по пот­реба

1 л вода

100 гр ше­ќер

за­чи­ни по желба

Под­го­товка:

Со­ја со­сот, до­мат­ни­от сос, оце­тот, ше­ќе­рот и во­дата, ста­ве­те ги на ти­вок оган да се ва­рат. Ва­ка под­гот­ве­на­та смеса, ос­та­ве­те ја да врие до­де­ка не се нап­ра­ви ком­пак­тна смеса. По­тоа пи­леш­ко­то ме­со исе­че­те го и из­вал­кај­те го во гус­тин, а по­тоа ис­пр­же­те го. Ко­га ме­со­то ќе до­бие злат­на боја, ста­ве­те го во под­ла­бо­ко тен­џере, а врз не­го ис­ту­ре­те му го прет­ход­но под­гот­ве­ни­от сос од со­ја и до­мати. Оста­ве­те го се­то за­ед­но да се ва­ри око­лу по­ло­ви­на час. На крај, до­дај­те му мал­ку мас­ло за ја­де­ње и за­чи­ни по желба.

Прочитај повеќе

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

Васко Спасоски

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат