Петровска: Со печат за продолжување на важноста може да се реши проблемот со пасошите

Петровска појаснува дека иако предлог-решението е на маса, треба да се направи измена на законското решение, што не е само во надлежност на Владата и оти се разгледуваат сите опции за донесување на ова решение.

Едно од можните решенија за надминување на проблемот со недостатокот на обрасци за нови пасоши е ставање печат на последната страница од пасошот чија важност е измината, вели во своето гостување во емисијата „360 Степени“ на Алсат, дополнителната заменик-министерка во МВР, Славјанка Петровска.

Петровска појаснува дека иако предлог-решението е на маса, треба да се направи измена на законското решение, што не е само во надлежност на Владата и оти се разгледуваат сите опции за донесување на ова решение.

Запрашана како би се надминал проблем во случај кога важноста на некој пасош би истекла во мај, Петровска вели: Ќе се обратите до управните служби на министерството за внатрешни работи, секако, ако биде ова усвоено и таму ќе биде втиснат печатот во пасошот.

Прочитајте и...  Трамп: СЗО навистина ја утна работата

Прочитај повеќе

Афроамериканците се повеќе погодени од корона вирусот. Зошто?

Слободен печат

Дополнителни 30 дена притвор за насилниците од Штип

Слободен печат

Владата ја усвои мерката за посебен режим за движење на лицата со попреченост

Слободен печат

Се урна мост во Италија, повреден е возач на камион

Уставниот суд ја разгледува одлуката за распуштање на Собранието

Слободен печат

Бектеши со порака до угостителите: Не ви се точни бројките, првин платете даноци – Ова не е време за уцени, инспекциите ќе продолжат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Американците без осигурување нема да го плаќаат лекувањето од коронавирус

Тестовите на вработените негативни, гостиварскиот центар за јавно здравје повторно ќе биде отворен

Слободен печат

Франција: БДП намален за околу шест отсто во првото тримесечие од 2020

Починал човек додека трчал на кеј во Скопје

Слободен печат

КСС: Во знак на солидарност за работниците кои добија откази, државата да се откаже од режиски трошоци

Слободен печат