Паркер кажа доста е, стави крај на кариерата

Тони Паркер на 37. години одлучи да ја заврши богатата кошаркарска кариера. Четирикратниот НБА шампион кој шест пати беше учесник на Ол стар натпреварите одлучи да ја заврши кариерата бидејќи повеќе не може да игра на највисоко ниво.

– Многу емоции се вклучени во крајот на мојата кошаркарска кариера. Ова беше неверојатно патување кое не можев да го замислам ниту во најлудите соништа. Се што доживеав во НБА и со француската репрезентација…. Благодарам за се. Долго време размислував, и многу фактори влијаеја на мојата одлука. Знам дека не можам повеќе да бидам оној стариот Тони Паркер и да ја освојам титулата. Тоа беше клучно за оваа одлула – изјави Паркер.

Паркер во НБА лигата влезе во 2011 година како 28. избор на драфтот. Во сите 17 сезони, тој со Сан Антонио успеваше да игра во плејофот, четири пати ја освои титулата, а во 2007 година беше МВП на финалето.  Минатата сезона ја мина во дресот на Шарлот хорнетс но не успеа да обезбеди пласман во плејофот.

Прочитајте и...  Славната Ла Масија станува само мит, децата на Реал продадени за четири пати повеќе од тие на Барселона

Прочитај повеќе

Ништо ново во Ф1: И натаму доминира Хамилтон!

Слободен печат

Мурињо: Фудбалот оди во погрешна насока

Слободен печат

Таткото на Хабиб Нурмагомедов почина од коронавирус

Слободен печат

Ново засилување во Ливерпул доаѓа од Баерн!?

Слободен печат

Со Вардар ја освои Европа, Парондо номиниран за тренер на годината

Слободен печат

Затворен тренинг центарот на Клиперси поради коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Од МЗТ се пресели во редовите на Галатасарај

Слободен печат

Македонија без учесници во ФИБА Лигата на шампионите

Слободен печат

Несторовски: Голот против Рома му го посветувам на Роландо!

Слободен печат

На денешен ден: Се оствари детскиот сон на Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Меси ги прекина преговорите за продолжување на договорот!?

Слободен печат

Реал со пенал до плус четири пред Барселона (ВИДЕО))

Слободен печат