Откако му пропадна мега пресметката со Фјури, Џошуа доби наредба да боксува со Усик

epa06297058 Heavyweight boxing IBF and WBA World champion Anthony Joshua (R) fights challenger Carlos Takam (L) at the Principality stadium in Cardiff, Wales, Britain, 28 October 2017. Anthony Joshua won the fight by a stoppage in the 10th round. EPA-EFE/SEAN DEMPSEY

Ентони Џошуа ќе мора да боксува против Украинецот Александр Усик, нареди ВБО, а двајцата боксери мора да се договорат за бокс мечот со 31. мај.

Џошуа требаше да боксува во август против Тајсон Фјури за обединување на титулите во тешка категорија, но тој меч нема да се одржи оваа година бидејќи американскиот суд му нареди на „кралот на циганите“, дека мора да го испочитува договорот и по трет пат во рингот да ги вкрсти ракавиците со Дионтеј Вајлдер.

Бидејќи Џошуа остана без противник, тој до вчера имаше рок да пронајде нов противник. Иако од тимот на Џошуа бараа тој рок да се продолгира до понеделник, нивното барање е одбиено по што денеска е соопштено дека нареден противник на шампионот во верзиите ИБФ, ВБА и ВБО ќе му биде Украинецот Александр Усик.

Видео на денот