Османи му врати на Заев: Законот за јазиците нема да се чепка

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи не се согласува со ставот на премиерот Зоран Заев и министерката за правда Рената Дескоска дека ќе бидат имплементирани сите препораки од Венецијанската комисија.

Во гостување на телевизијата Алфа, Османи рече дека „Законот за јазиците нема да се чепка“, без разлика какви и да бидат конечните забелешки од Венецијанската комисија. Османи додаде дека само со консензус може да се направат измени во овој закон.

Комисијата забележа дека во одредени области, „Законот оди премногу далеку, наметнувајќи нереални правни обврски за јавните институции“.

Прочитајте и...  Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат