Tag : закон за јазици

Вести Македонија

Спасовски: Сосема е јасно каде, на кои места и во кои општини може да се употребуваат јазиците

МИА Агенција
Законот за јазици и поставување на двојазичните табли е јасен и е објавен во Службен весник, посочи денеска премиерот Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање,...
Вести Македонија Слајдер

Џафери: Употребата на мајчиниот јазик не е тренд, туку потреба на реалното секојдневие во целиот свет

Слободен печат
Слободата на изразување на мајчин јазик како фундаментално човеково право игра суштинска улога во реализацијата и заштитата на сите други права. Со Законот за употреба...
Вести Македонија Слајдер

По изборите ќе се анализираат забелешките на Венецијанската комисија за Законот за јазици

Слободен печат
Министерката за правда Рената Дескоска вели дека не е завршен процесот околу забелешките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците и  оти најверојатно...
Вести Македонија

Османи: Европската комисија е против ревидирање на Законот за јазиците

Слободен печат
Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи во емисијата „Утрински брифинг“ за „Слободен печат“, тврди дека ставот на Европската комисија е дека Законот за јазиците не...
Вести Македонија

Османи: Законот за јазици нема да се ревидира

Слободен печат
Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изјави дека Законот за јазици нема да се ревидира и оти препораките на Венецијанската комисија се однесуваат на...
Вести Македонија

Милошоски: Заев се обидел да ја излаже Венецијанската комисија

Слободен печат
Пратеникот Антонио Милошоски, на својот Фејсбук профил, објави статус, во кој напиша дека премиерот Заев „се обидел да ја излаже Венецијанската комисија“. Милошоски напиша дека...
Вести Македонија

Пендаровски: Законот за јазици нема потенцијал да ја дестабилизира земјата

Слободен печат
Законот за јазици сигурно нема потенцијал да ја дестабилизира земјата, меѓутоа, ако велиме дека законите ги носиме заради граѓаните, чесно е да ги направиме сите...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Судовите ќе ѝ „пресудат“ на двојазичноста?

Соња Христовска Угриновска
Ако судовите навреме ги надградуваа своите капацитети за употреба на албанскиот јазик, денес немаше да се зборува за недоволна подготвеност за имплементација на Законот за...
Вести Македонија

Артан Груби: Повеќе реакции за Законот за јазиците отколку за промената на името

Слободен печат
Пратеникот на ДУИ, Артан Груби за време на гостувањето во емисијата „Патот кон“ на Алсат, изјави дека Законот за јазиците на никаков начин не ја...
Вести Македонија

Ахмети: Законот за јазиците беше испратен во Венецијанската комисија за да се смират тензиите кај Македонците

Слободен печат
Претседателот на ДУИ, Али Ахмети изјави дека знаел дека Законот за јазиците ќе биде испратен за милсење во Венецијанската комисија. Според него, ова било направено...