Tag : венецијанска комисија

Вести Македонија Слајдер

Дескоска: Стравот од пораз ја тера опозицијата да спинува тврдења на Венецијанската комисија

Слободен печат
Министерката за правда Рената Дескоска денеска ги негираше тврдењата дека Венецијанската комисија препорачува да поминат 60 дена по престанокот на вонредната состојба за да може...
Вести Македонија Слајдер

По изборите ќе се анализираат забелешките на Венецијанската комисија за Законот за јазици

Слободен печат
Министерката за правда Рената Дескоска вели дека не е завршен процесот околу забелешките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците и  оти најверојатно...
Вести Македонија

Дескоска: Мешовита работна група од повеќе министерства ќе ги разгледува препораките на Венецијанската комисија

Слободен печат
Министерството за правда сериозно го разгледува мислењето од Венецијанска комисија за Законот за употреба на јазиците. На тоа ќе работи мешовита работна група од повеќе...
Вести Македонија

Дескоска номинирана за македонски претставник во Венецијанската комисија

Слободен печат
Министерката Рената Дескоска вечерва на својот Фејсбук профил, објави статус, во кој стои дека Владата ја номинирала за македонски претставник, односно за член на Венецијанската...
Вести Македонија

Османи: Законот за јазици нема да се ревидира

Слободен печат
Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изјави дека Законот за јазици нема да се ревидира и оти препораките на Венецијанската комисија се однесуваат на...
Вести Македонија

Заев: Од Венецијанската комисија не бараме одложување на мислењето за Законот за јазиците

Слободен печат
Од Венецијанската комисија не бараме одложување на мислењето за Законот за јазиците, вели Заев Владата никогаш не барала одложување на објавувањето на мислењето на Венецијанската...
Вести Македонија

Милошоски: Заев се обидел да ја излаже Венецијанската комисија

Слободен печат
Пратеникот Антонио Милошоски, на својот Фејсбук профил, објави статус, во кој напиша дека премиерот Заев „се обидел да ја излаже Венецијанската комисија“. Милошоски напиша дека...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Судовите ќе ѝ „пресудат“ на двојазичноста?

Соња Христовска Угриновска
Ако судовите навреме ги надградуваа своите капацитети за употреба на албанскиот јазик, денес немаше да се зборува за недоволна подготвеност за имплементација на Законот за...
Вести Македонија

Ахмети: Законот за јазиците беше испратен во Венецијанската комисија за да се смират тензиите кај Македонците

Слободен печат
Претседателот на ДУИ, Али Ахмети изјави дека знаел дека Законот за јазиците ќе биде испратен за милсење во Венецијанската комисија. Според него, ова било направено...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ДУИ во кавга со Венецијанската комисија, меѓународната заедница молчи

Весна Тодоровска
Не стивнуваат реакциите на политичките партии од власта и од опозицијата и од двата политички блока, македонскиот и албанскиот. Единствено што не слушнавме по реакции...