Орлиќ: Протестите во Приштина се показател за важноста на Заедницата на српските општини

Фото: Фејсбук, Владимир Орлиќ

Претседателот на српскиот парламент Владимир Орлиќ денеска оцени дека протестите во Приштина поради европскиот договор за нормализација на односите меѓу Косово и Србија, при што беше фрлена димна бомба врз владата, се показател за важноста на формирањето Заедница на српските општини (ЗСО).

„Врз основа на тие настани вчера, но не само тие, можеме подобро да ја разбереме важноста на ЗСО и какви потреси може да предизвика едно вакво прашање на политичко ниво во Приштина и за самиот (премиерот на Косово) Албин Курти, изјави Орлиќ за телевизијата Хепи, пренесува Бета.

Според него, Курти „давал отпор на сите можни и невозможни начини“ за да ја избегне таа обврска, додека протестите во Приштина покажаа што мисли тамошната политичка сцена за ЗСО.

„И после некој овде ви вели дека ЗСО не е во интерес на Србите, дека не е нешто толку важно.Таму сакаат да го запалат Курти (поради ЗСО), му велат дека ќе го гаѓаат со молотов коктел. А тоа е најдобриот одговор дали ЗСО е значајно или не“, оцени Орлиќ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот