ОЈО: Во тек е финансиска истрага за „Рекет“

Согласно утврдениот план презема истражни дејствија во насока на обезбедување на доказите и целосно расветлување на случајот „Рекет“. Во тек е финансиска истрага во повеќе насоки и прибирање на доказен материјал што ќе помогне во утврдувањето на фактичката состојба. Воедно, дел од одземените електронски уреди се вештачат, а за дел се прават напори за декриптирање на пронајдените содржини, извести денеска ОЈО.

Во дописот за јавноста се вели:

„Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во интерес на постапката нема однапред да споделува информации за дејствијата што ги презема во предметот, па така и за лицата што ги повикало или има во план да ги повика да дадат исказ.

Прочитајте и...  Тетовци се заканувале со нож и од такси возачи краделе пари

Со оглед на тоа дека се работи за предмет што предизвика голем интерес во јавноста, во рамките на можностите ќе продолжиме да ги споделуваме сите информации што нема да наштетат на понатамошната постапка, велат од ОЈО.

 

Прочитај повеќе

Виница: Товарно возило удри во две лица, почина 47-годишна жена

Слободен печат

Тетовци се заканувале со нож и од такси возачи краделе пари

Слободен печат

Три лица „заработија“ кривични- со секири се заканувале на полицајци

Слободен печат

Казни за 15 лица кои за време на полициски час се шетале и возеле велосипеди

Слободен печат

Тројца повредени во сообраќајка во Сарај

Скопјанец на Фејсбук објавувал расистички материјал

2 comments

Dedinec 15/08/2019 - 08:59 at 08:59

Se nadolu i nadolu, vo tek bila finasiska istraga, pa zarem Kamcev nema odgovornost koja e jasno vidliva kes pari za potkup, pa zarem obvinitelite ne se sramat koga graganin koj patuva vo stranstvo na nekolku meseci vo patniot bagaz stavi 2/3 steki cigari za licna upotreba samo zaradi toa sto zakonot toa go zabranuva odgovara krivicno a vidi sega vo tek bila istraga, a toj uziva doma relaksiran znaejki deka od negovite pari se ofajdile bas tie sto treba da go sudat.
Zarem ne im e griza deka aramot udira na najmiloto i koga toa ke se sluci ni Kamcev nema da moze da im pomaga, ARAM da im e.

Reply
m-r.Slobodan Dimitrovski 15/08/2019 - 11:20 at 11:20

изгледа во суството е баш тоа ј**е луд збунјеног ало бе кого фарбате па секоја истрага прво требе да почне од финансиските малверзации па на крајот се одредува според тежината на криминалот јас ли требе како ветеринар да ви објаснувам спремен сум да ме ангажирате со договор на дело да ви најдам се што не ви е јасно во спротивно јавно ке сија запалам дипломата стекната во Белград 1988 а не во Свети Николе. абер да се немало или така ви чини? каде студиравте? каде го научивте занаетот? само господ знае за секое нешто имате и дупче или по булгарски тази дупче нее дупче!…………….. срамота и бруга за државата.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Притвор за арамија од Гевгелија

Приведени три лица кои не дозволувале полицајци да извршат контрола во угостителски објект

Слободен печат

Скопјанец пронајден мртов во стан на булеварот „Партизански одреди”, нема траги на насилство

Слободен печат

Полицаец испукал куршум при проверка на пиштол, во инцидентот нема повредени

Слободен печат

Малолетник со нож избоде 19-годишно момче

Слободен печат

Жител на Слатино крадел стуја, пуштил кабел и до куќата на брат му

Слободен печат