Обвинителството покрена обвинителен предлог против Сораја Вучелиќ Масони!

Основото јавно обвинителство во Пљевља покрена обвинение против Сораја Вучелиќ Масони (33) и подгоричанката Маја М. (32), бидејќи ги прекршиле мерките за забрана на меѓународен сообраќај и забрана за собирање во објекти.

Тие претходно беа казнети со по 500 евра.

Основото државно обвинителство во Пљевља ја стави надвор од сила одлуката за одложување на кривичното дело во случајот со Сораја Масони и Маја М. Кои беа уапсени поради на трети мај извршиле кривично дело – непостапување по здраствените прописи за борба против опасната заразна болест.

– Основното државно обвинителство во Пљевеља поднесе обвиниение против Сораја Масони и Маја М.  Со кој се предлага пред Основниот суд во Жабљак да се одржи главен претрес и да се прогласат за виновни за стореното кривични дело – кажала Наташа Бајчета, државен обвинител и потпаролка на Основниот суд во Пљевља.

Прочитајте и...  Сузан Сарандон открива: Шер ја доби мојата улога затоа што спиеше со продуцентот!

 

Поврзани вести

Што прават членовите на кралското семејство кога немаат никакви обврски?

Слободен печат

Хорор филмови по вистински случувања: Инспирација за најстрашните филмови низ историјата

Слободен Печат

ФОТО: Некогаш еден од најмоќните луѓе во Холивуд, сега затвореник кој пропаѓа – Прва слика на Бил Козби од затворот

Слободен печат

ФОТО: Девојката на Бен Афлек во прегратки на друг маж – „Не гледај Бен!“

Слободен Печат

ВИДЕО: Скромно – Мајкл Китон тврди дека тој бил најдобриот Бетмен

Слободен печат

Светот е под стрес: Пандемијата на коронавирусот создаде нов егзистенцијален страв

Слободен Печат

Остави Коментар