Обезбедете му магнезиум на телото: Ќе ве опушти и ќе ви ја регулира температурата

Да бидете на одмор и да страдате од надуеност и замор, сигурно не бил вашиот план кога сте тргнале.

Да ги спомнеме и рутините на кои ќе заборавите на летувањето, а тоа се здравата исхрана, вежбањето и одењето во кревет во одредено време. За да ги надоместите сите недостатоци, на патувањето треба да земете сè што можете за да се заштитите.

Зошто не смеете да одите на патување без овој важен минерал?

Магнезиумот, познат и како минерал за опуштање, игра важна улога во повеќе од 300 клеточни реакции во организмот и е важен речиси за сè – од функционирањето на нервниот систем до здравјето на коските, накратко за целокупното здравје. При секојдневна употреба, одличен е како помош кај менструалните грчеви, главоболките, варењето. Сето ова е исклучително важно да се знае ако одите на патување.

Прочитајте и...  Јапонската актерка од хорор филмот „Ring“ пронајдена мртва во домот

Уште поважно е ако земете предвид колку стрес доживувате, каква храна јадете, колку кофеин внесувате и со тоа го лишувате телото од овој важен минерал. Магнезиумот е првиот избор на лекарите кога станува збор за пациенти кои страдаат од хроничен стрес, напнатост, несоница или замор.

Како да се препознае недостатокот на магнезиум?

Недостатокот на магнезиум може да доведе до посериозни здравствени проблеми, какви што се срцеви аритмии, ангина, висок холестерол и висок крвен притисок, како и зголемување на ризикот од срцев удар.

Недостатокот на магнезиум може да се забележи многу лесно, а некои од симптомите се:

– абнормални и неправилни отчукувања на срцето

– грчење на мускулите, како и нивно треперење

Прочитајте и...  „Шенон не сака да бега од вистината - таа умира“ - Пријател на славната актерка откри сè за нејзината борба со ракот

– замор и чувство на исцрпеност

– главоболки

– лошо расположение што доведува до депресија

– ѕвонење во ушите

– проблеми со бубрезите, односно појава на камења во бубрезите

Како да ја добиете потребната количина магнезиум на летувањето?

Постојат многу начини на кои можете да внесете магнезиум во организмот, но првиот чекор секогаш треба да биде преку храната. За среќа, има безброј вкусни намирници полни со магнезиум, а можете да го најдете во зелениот лиснат зеленчук, житарките од цело зрно, кафеавиот (интегрален) ориз, млечните производи, семките, месото, морските плодови и рибата. Се препорачува да се внесуваат околу 250-300 милиграми на ден. Постојат секако и додатоци (суплементи) што содржат магнезиум и лесно можете да ги најдете.

Прочитајте и...  Најлудото интервју во 2020: Српскиот актер Андрија водеше „сериозна дебата“ со свињи (ВИДЕО)

Регулирање на телесната температура во горештините

Кога сте изложени на високи температури, телото работи прекувремено за да се разлади и да ја одржува рамнотежата помеѓу топлината што ја прима и топлината што ја губи. Луѓето со хронични болести имаат поголема веројатност да страдаат од последиците на горештините.

Потењето е природен процес во организмот, кој ни помага да се разладиме. Кога температурата на телото расте, во организмот веднаш ќе се ослободат солените течности од потните жлезди за да се разлади. Кога се потиме, исто така, ги губиме и електролитите, кои можеме да ги надоместиме со некои пијалаци, но тука како помош е и магнезиумот за да помогне во регулирањето на телесната температура и со тоа да го симнеме целиот притисок од организмот.

Прочитај повеќе

Виц на денот: Грешка

Слободен печат

На фустанот и се оцртаа сите коски од телото – Кендал Џенер со загрижувачки изглед, сите се прашуваат дали е болна (ФОТО)

Слободен печат

Здрави и корисни – Грицкајте семки доколку не можете да спиете

Слободен печат

Секси хороскоп: Овенот не знае за предиграта, Бикот е секогаш подготвен за секс

Слободен печат

Јапонската актерка од хорор филмот „Ring“ пронајдена мртва во домот

Слободен печат

Верувал дека душите на мртви Индијанци влегле во него, бил голем заводник, требал да стане филмаџија, но судбина му била музичката сцена!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Деми Мур се уште влече трауми од „валканите нешта“ на кои ја принудувал поранешниот сопруг Ештон Кучер

Слободен печат

Неуништливата Меги, била прва фотографка на воените фронтови, прва фотографка на „Лајф“ и прв фотограф во светот примен во Советскиот Сојуз

Слободен печат

Здрави и убави – Четири состојки што го отстрануваат целулитот

Слободен печат

Холивудскиот заводник сака само една жена 19 години: Кога таа ќе ме погледне ми се затресуваат колената

Слободен печат

Ким Кардашијан е најлошата сестра на светот, објавила ретро фотографија на која само таа изгледа добро (ФОТО)

Слободен печат

Сè што треба да знаете за популарната и суперефикасна Кето диета пред да почнете да ја држите!

Слободен печат