Новак Ѓоковиќ донесе неочекувана одлука! (ФОТО)

За Новак Ѓоковиќ новата сезона ќе започне уште во декември, а со последната одлука најави еден згуснат календар во јануари. Српскиот тенисер, на општо изненадување, ќе учествува на турнирот во Аделејд од категоријата АТП250.

Тој турнир беше згаснат, но повторно се појави во АТП календарот и Ѓоковиќ одлучи да се врати на местото каде што ја освои титулата во 2007. година.

Оваа информација ја откри познатиот тениски новинар, Мајкл Самулски. Претходно на 20-21 декември ќе игра на егзибициски турнир во Абу Даби, а потоа се „сели“ во Австралија.

Таму од 6-13 јануари, заедно со Душан Лајовиќ, ќе учествува на АТП купот, новоформираното натпреварување на репрезентации, потоа следната недела (13-20 јануари) ќе игра во Аделејд, сето тоа како подготовка пред учеството на првиот грен слем турнир во 2020 година, „Австралија опен“.

Прочитајте и...  Нема ракомет во Првата лига, поради ковид-19 суспендирана и групата „Б“!

Прочитај повеќе

СЕХА лигата со 10 екипи, Еурофарм Пелистер во група со Загреб, Веспрем..!

Слободен печат

ЛШ: И унгарскиот Сегед со навивачи ќе го пречека Вардар 1961

Слободен печат

Пакјао го потврди боксерскиот меч против Мекгрегор

Слободен печат

Играч на ФМП негативен на ковид-19, откажан мечот со МЗТ Скопје Аеродром 2!

Слободен печат

Марка: Барселона одби 150 милиони евра за Ансу Фати!

Слободен печат

Лут и фрустриран: Вердаско дисквалификуван од „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајами не ја искористи првата „меч топка“ против Бостон (ВИДЕО)

Слободен печат

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат