НЕВРЕМЕ КАКВО ШТО ШПАНИЈА ДОСЕГА НЕ ПАМЕТИ: Најобилни врнежи во последните 100 години, улиците станале реки (ВИДЕО) - Слободен печат

НЕВРЕМЕ КАКВО ШТО ШПАНИЈА ДОСЕГА НЕ ПАМЕТИ: Најобилни врнежи во последните 100 години, улиците станале реки (ВИДЕО)

За поголемиот дел во југоисток од Шпанија прогласен е црвен метеоаларм поради најобилните падежи кои го погодиле регионот во последните 100 години.

Шпанската метеоролошка служба АЕМЕТ предупреди дека оваа област е во „исклучитечна опасност“ и дека се очекува дека ќе паѓаат и до 90 милиметри дожд за еден час и до 180 милиметри за 24 часа.

Најпрво невремето погодило град јужно од Валенсија, каде синоќа реката ги поплавила улиците.

Речиси 3.000 литри дожд по метар квадратен паѓале во рок од 24 часа, што, како што пренесува АЕМЕТ, претставуваат најобилните врнежи од 1917. година.

Водата носела возила по улиците, а речиси го достигнала врвот на вратите во куќите долж реката.

Засега нема извештај за повредени, а локалните училишта ја откажале наставата за повеќе од 250.000 ученици.

Прочитајте и...  Распуштеното Собрание и датата за предвремени избори во фокус на американските медиуми

https://www.facebook.com/severeweatherEU/videos/697844924063705/?t=0

Прочитај повеќе

Мираковска: Повеќе од седум години имаме систем во кој јавното обвинителство не може да си ја заврши својата работа

Слободен печат

(ВО ЖИВО) Толпата која маршира за правда пристигна пред комплекс судови

Слободен печат

Ангеловска: Ако енергијата за политичко поентирање се трошеше на работа, многу побрзо ќе се развиваме

Слободен печат

Судиите и обвинителите, членовите на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители се сега на потег

Слободен печат

(ВИДЕО) Почна Маршот за правдата

Слободен печат

Законот за Јавно обвинителство ја води Македонија поблиску до целта

Слободен печат

Остави Коментар

единаесет + седумнаесет =

Прочитај повеќе

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Слободен печат

Србија ќе донира два милиони евра за штетите од земјотресот во Албанија

Слободен печат

Ахмети: ДУИ ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите

Слободен печат

Распуштеното Собрание и датата за предвремени избори во фокус на американските медиуми

Слободен печат

Првата дама Елизабета: Вашата приказна може да инспирира некој друг, затоа споделете ја

Слободен печат

Светската трговија слаба на стартот на 2020 година, можно поголемо влошување

Слободен печат