Неверојатно, по 26 години откриено е дека е наместен историскиот НБА натпревар (ВИДЕО)

Сопственикот на ЛА Кклиперс им наложил на своите кошаркари да не играат со полна сила, за едно од признанијата да отиде во рацете на „Адмиралот“.

Во сезоната 1993/94 во НБА лигата се водеше една од најнезивесните битки за титулата најдобар стрелец. Младиот центар на Орландо меџик, Шекил О`Нил, водеше во трката за титулата најдобар стрелец.

Негов конкурент му беше еден од најдобрите центри во историјата на НБА лигата, „Адмиралот“ Дејвид Робинсон, кој во последниот натпревар од регуларниот дел од сезоната мораше да постигне пет поени повеќе од О`Нил за да го добие признанието за најдобар стрелец.

О`Нил против тогасшниот Њу Џерси нетс постигна 32 поени, додека Робинсон на Лос Анџелес клиперс му даде неверојатни 71 поен и ја понесе титулата за најдобар стрелец во сезоната.

ЛА Клиперс во тоа време беше еден од најславите тимови во лигата иако имаше неколку големи НБА ѕвезди во тимот, но сега се појавија сомнежи дека тој натпревар е наместен и тоа од страна на тогашниот сопственик Доналд Стерлинг.


Стерлинг во 1981 година го купи клубот за 12.5 милиони долари и од Сан Диего го пресели во Лос Анџелес. Екипата под негово водство немаше големи успеси, но во 2014 година по расистичкиот скандал, Стерлинг беше приморан да го продаде клубот, нов сопственик стана Стив Балмер кој плати неверојатни две милијарди долари.

Прочитајте и...  Хитлер и сериски убиец на трибините во Австралија

Имено, Доминик Вилкинс и Рон Харпер кои во сезоната 1993/94 настапуваа за клиперс, открија дека тренерот Боб Вајс им рекол оти добил наредба од врвот дека Робинсон мора да биде најдобар стрелец.

– Боб ни рече: Гледајте луѓе, само да знаете дека почетната петорка мора да ја седнам на клупата по само четири минути игра. Стерлинг сака да го види Дејвид Робинсон како ја добива титулата за најдобар стрелец. Зашто би лажел за вакво нешто – открива Вилкинс.

Рон Харпер изјави дека ја земал опремата и ја напуштил соблекувалната.
– Тоа што го направивме беше е**но срамотно – рече Харпер.

Иако нема никакви други докази, медиумите во САД сметаат дека зборовите на играчи како Вилкинс и Харпер се доволни да се фрли сомнеж во регуларноста на тој натпревар.

Прочитајте и...  Нова регионална кошаркарска лига - Србија, Грција, Македонија..!?

На натпреварот против Сан Антонио, стартери на клиперс беа:
Марк Џексон кој одигра 16 минути
Рон Харпер – 20 минути
Доминик Вилкинс – 21 минута
Лој Вот – 25 минути
Елмор Спенсер – 5 минути.

Прочитај повеќе

„Тур д`Фред“: 600 километри со велосипед до новиот клуб!

Слободен печат

Конечно Серија А: Елмас, Пандев и Несторовски со нови натпревари од 23 јуни!

Слободен печат

Тајсон ни во Топ 10: Кој е најдобриот боксер на сите времиња? (ФОТО)

Слободен печат

Нова регионална кошаркарска лига – Србија, Грција, Македонија..!?

Слободен печат

Фудбал во Сирија: Празни стадиони, преполни згради! (ВИДЕО)

Слободен печат

Реал Мадрид нема да игра на „Сантјаго Бернабеу“ (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кирјос повторно го провоцираше Ѓоковиќ (ВИДЕО)

Слободен печат

СФМ: Шкупи како пример дека и клубовите можат сами да организираат тестирање

Слободен печат

Велкоски и Сараево прогласени за шампиони во БиХ

Слободен печат

Истече клаузулата на Меси да замине бесплатно ова лето

Слободен печат

Уште еден позитивен на корона во Ренова

Слободен печат

Шкупи не и верува на Аџибадем Систина, фудбалерите ќе се тестираат во државна институција

Слободен печат