Нетанјаху предупредува: Ракетирањето на Газа води во војна

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека континуираното ракетирање од Газа неминовно води во војна против ектремистите во крајбрежната зона.

Тој откри дека се направени планови за напад врз Газа и додаде дека тој ќе одлучи за оптималното време на офанзивата, со оглед на неподготвеноста или неможноста на лидерите на Хамас да ги спречат нападите.

– Не сакам да започнам војна, освен ако тоа не е последно средство и не сакам да ги ризикувам животите на нашите војници и граѓаните за да добијам аплауз. Најверојатно нема да имаме друг избор освен да се бориме против терористите во Газа – рече Нетанјаху во интервју за Кан Решет Бет радио.

Прочитајте и...  Германски градови ги откажуваат карневалите поради невреме

Прочитај повеќе

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Остави Коментар

три + 12 =

Прочитај повеќе

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат

Официјално соопштение од Јамајка: Не е донесена одлука за признавање на Косово

Слободен печат

Силен земјотрес на границата меѓу Турција и Иран

Слободен печат

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА БИТКОИНОТ: Инвеститорите со нетрпение го чекаат мај

Слободен печат

Спасовски ќе ја предводи делегацијата на Самитот на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Слободен печат

Вучиќ до Милановиќ: Да ја бакнам земјата пред вашите стапала? Не ми паѓа на памет

Слободен печат