Несторовски за три години очекува нешто неверојатно од Елмас!

Неодамна Илија Несторовски го постигна првиот гол во дресот на Удинезе сезонава во Серија А против екипата на Сампдорија.

Македонскиот репрезентативец во интервјуто за „Ла Газета дело Спорт“ го коментираше неговиот трансфер минатото лето од Палермо во Удинезе.

– Мојата цел и за оваа сезона останува да постигнам 10 голови, би било сон. Во Хрватска, поточно Интер Запрешиќ без најдобар стрелец три години по ред (20, 24 и 25 голови) пред да се преселам во Наполи. Пет сезони во низа имав „двоцифрен“ учинок, сега кога играм повеќе, сакам да го повторам истото. Се борам секојдневно во Удинезе да се изборам за место во стартниот состав, иако знам дека не е лесно. Немам идол, туку самиот себе сум си идол – рече Несторовски.

Прочитајте и...  Моќна порака на Никола Јокиќ: Биди и ти шампион! (ВИДЕО)

Зборуваше и за неговиот репрезентативен колега, Елиф Елмас кој ги брани боите на Наполи, како и шансите на Македонија во плеј-офот за учество на континенталниот собир преку Лигата на нации каде што во полуфиналето ќе игра против Косово дома на 26. март 2020. година. Во второто полуфинале ќе играат Грузија и Белорусија.

– Елмас е многу силен. Има голем карактер и веќе три години е во националната селекција. Можам да кажам дека посакува за три години да ја освои „Златната топка“. Што се однесува до нашите шанси во плеј-офот за пласман на ЕП, ќе се обидеме да победиме на секој натпревар, имаме добар тим – додаде нашиот напаѓач.

Прочитај повеќе

Наместо во карантин, Систо возеше 27 часа до Копенхаген

Слободен печат

Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски

Слободен печат

Хрватски ватерполист ја насмеа и одушеви јавноста од изолација! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најстариот селектор и уште 400 вработени добија откази поради пандемијата

Слободен печат

Победија на сите 27 натпревари, но залудно! (ФОТО)

Слободен печат

Почина голема фудбалска надеж на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Осум играчи на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус

Слободен печат

Чеферин: Ќе ја загубиме сезоната доколку нема фудбал до крајот на јуни!

Слободен печат

Џеко ќе добие сериозна конкуренција во нападот на Рома?

Слободен печат

Кристијано Роналдо се откажува од 3,8 милиони евра!

Слободен печат

Денот кога Македонија славеше над Белорусија со мајсториите на Пандев и Спировски! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македа: Сега не е приоритет двомечот против Вардар! (ВИДЕО)

Слободен печат