13 C
Скопје

Несекојдневно породување: На скопска Гинекологија се роди бебе во „воден превез“

Завчера, на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен, т.н. “en caul“ породување или раѓање на бебе во амнионска обвивка, кој се случува еднаш во 80.000 породувања, пренесува Педијатар.мк.

„Бебето во превез“ на свет дојде со помош на асс. д-р Елена Ѓоргиевска Николовска, гинеколог која заедно со својата колешка правеле породување со царски рез кај трудница која носела близнаци.

 

 

„Како гинеколог-акушер со 18 годишно работно искуство на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје, имав прилика заедно со мојата колешка асс. д-р Катерина Николоска да породиме пациентка во термин со близначка бременост со царски рез, при што, по породувањето на првото бебе, започна породувањето на второто бебе со „воден превез“. Целата екипа во операционата сала во еден момент беше благопријатно изненадена од овој природен феномен, и покрај големиот број на породувања кои ги правиме секојдневно. Навистина, тогаш сфаќаме колку е совршена природата и како ги создала совршено сите работи“, вели асс. д-р Елена Ѓоргиевска Николовска.

Прочитајте и...  Утре без струја дел од општините Илинден, Чаир и Сопиште

Поврзани вести

Скокаат пред возило и глумат повредени за да изнудат пари

Брнабиќ: Незгодно е да ја посетам Црна Гора, земјата од која е протеран нашиот амбасадор

Слободен печат

Карантин при влез во Германија, доколку граѓаните престојувале во ризично подрачје од ковид-19

Слободен печат

Путин: Палатата не е моја, ви ги перат мозоците

Слободен печат

Шведската амбасадорка Бенгтсон ги претстави приоритетите на претседавањето на Шведска со ОБСЕ во 2021

Слободен печат

Чистењето на Белата куќа после заминувањето на Трамп чинело најмалку 127.000 долари

Слободен печат

Остави Коментар