13 C
Скопје

Tag : гак

Вести Македонија

Значително намалена смртноста на новороденчињата

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче денеска беше во посета на Клиниката за гинекологија и акушерство на Одделението за интензивна нега и терапија, каде се третираат...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Разговор со акушер Марјан Шилев: Поради ковид-19 се бореа за здив по породувањето, а сега се здрави мајки

Кристина Апостолова
Лекарите и целиот медицински персонал се борат во првите редови против коронавирусот и поради тоа, самите се посебно загрозени. Породувањето на заразена мајка од коронавирус...
Вести Македонија Слајдер

ГАК: Се намалија предвремените породувања бидејќи поради Ковид-19 мајките беа ослободувани од работа

Колку подолго трае бременоста веројатноста да се роди здраво бебе е поголема. Предвременото породување може да биде предизвикано од повеќе ризик фактори, како ризична бременост,...
Вести Македонија Слајдер

Инфицирани преку семејни контакти: Три медицински сестри на ГАК се позитивни, доктор и директорката во самоизолација

Слободен печат
Три медицински сестри од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство се позитивни на ковид-19. Се заразиле преку семеен контакт, а двајца доктори меѓу кои директорката...
Вести Македонија Слајдер

На ГАК се родило бебе позитивно на коронавирусот

Слободен печат
На Клиниката на гинекологија се појави прв случај каде се родило новороденче позитивно на коронавирусот, пренесува Телма. Бебето и мајката се во добра клиничка слика,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ГАК најавува: Наскоро абортусот ќе се извршува со таблетки

Долгонајавуваната постапка за прекин на бременост со т.н. медикаментозен абортус наскоро ќе почне да се изведува на Клиниката за гинекологија. Оваа постапка за прекин на...
Вести Македонија Слајдер

На ГАК породено бебе во „водена обвивка“!

Слободен Печат
На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, наделава се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен – раѓање во амнионска обвивка,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Несекојдневно породување: На скопска Гинекологија се роди бебе во „воден превез“

Слободен печат
Завчера, на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен, т.н. “en caul“...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Сѐ уште нема одговорност за лекарката што влезе на ГАК и во Ремедика без да каже дека свекорот има Ковид 19!

Мирослава Бурнс
И по 56 дена полицијата нема откриено кој ја украде изјавата на лекарката што влезе да се породи на Гинеколошко акушерската клиника во Скопје, без...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Со брз тест, родилките на ГАК ќе знаат дали имаат Ковид за 40 минути!

Викендов, а најдоцна в понеделник, на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје родилките ќе се тестираат со брз ПЦР тест, чија цел е...