Немало потреба од полиција, 14 бриса се земени од семејството, 200-те присутни на погребот се идентификуваат

Тие што биле на погребот, самите се јавуваат, имаме веќе две три семејства што сами се јавија, а на останатите од 200 те присутни работиме, ни рече Зибери.

Утринава на 14 членови од семејството на покојникот што беше погребан без протокол за Ковид 19 иако посмртниот брис му беше позитивен, им биле земени брисови за испитување на присуство на Сарс Ков 2 односно Ковид 19.

Вчера Министерството за здравство информираше дека со асистенција на полицијата ќе се земаат брисовите, зашто фамилијата одбиваше соработка со епидемиолозите и со здравствените власти.

Сепак, како што изјави за „Слободен печат” директорот на Центарот за јавно здравје Скопје доктор Арбен Зибери, немало потреба за полициска асистенција бидејќи семејството денеска било кооперативно.

-Четиринаесет бриса се земени и немаше потреба од полиција. Сега соработуваат одлично. Немаше никаков проблем, како што ме известија епидемиолозите. Ги кажале контактите, кажале дека ќе бидат дома. Тие што биле на погребот, самите се јавуваат, имаме веќе две три семејства што сами се јавија, а на останатите од 200 те присутни работиме, ни рече Зибери.

Прочитајте и...  ДИК со герила акција во Охрид и Струга: Ти си на ред! Гласај безбедно!

Човекот починал во една приватна болница, но позитивниот резултат на коронавирусот пристигнал дури откако погребот бил извршен со верски и народни обичаи, а не по протокол за Ковид. Осуммина здравствени работници од приватната клиника се во изолација поради контакт со пациентот.

Тој додаде дека во последните неколку дена има огромен број на налози за испитување на коронавирусот поради што наместо досегашните три екипи, сега морало да се формираат пет екипи од медицински техничари кои земаат материјали за испитување на коронавирусот на територијата на Скопје.

Прочитај повеќе

Австрија бележи пад на бројот на невработени

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Лаима Андрикиен: ОДИХР ги оценува, не се меша во организирањето на изборите

Царовска: Ќе биде надминато прашањето со царинските стапки за странските инвеститори

Слободен печат

Објавен црвен метеоаларм: Силно невреме ја погоди Хрватска

Слободен печат

Мерсиха Смаиловиќ, активистка: Уморни сме да бидеме само дел од фолклорот кога треба да ја прикажеме мултиетничноста на општеството

Јасмина Кантарџиева Димков

Денес ветровито, од утре сончево и пораст на температурите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мемоарите на Мери Трамп: Измамите му се начин на живот на Доналд Трамп

Слободен печат

Брима Галуп го демантира Горан Момировски: Не е точно дека не сме спровеле анкета

Ана Анастасовска

Сите болни од туберкулоза во државата се хоспитализираат во болницата во Лешок

Слободен печат

EK: ЕУ да се подготви за подлабока економска криза

Слободен печат

Анкета: Третина од Британците не би се вакцинирале против коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Гласањето нема да биде помалку безбедно од било која друга нормална активност која ја вршиме секојдневно (ВИДЕО)

Слободен печат