Нема новозаболени пациенти од хепатит Ц во Штип

Нема новозаболени од хепатит Ц. Бројката од шесттмина поранешни пациенти на штипска ортопедија останува непроменета. Раководството на штипската Клиничка болница за случајот го има известено Државниот здравствем и санитарен инспекторат (ДЗСИ). Но, ниту контролите на инспекторите на Државниот здравствен санитарен инспекторат не го открија изворот на заразата и како шесте поранешни пациенти на штипска ортопедија се заразиле со хепатит Ц.

– Преземени се сите потребни противепидемиски мерки: проверка на исправност на стерилизатори, асептични постапки при третманот на пациентите, санитарно-хигиенска состојба на објектот, предоперативен скрининг на пациентите итн. При надзорот не се утврди потреба за иницирање на дополнителен стручен надзор, се вели во соопштението од ДЗСИ.

Од Центарот за јавно здравје Штип информираат дека заболените пациенти се пријавени во периодот од 9 јули до 15 август,  а тие се и единствените пациенти со овој вирус во текот на годинава во Источниот регион. Се уште останува нејасно дали некој од пациентите и претходно бил носител на вирусот. Пациентите се повозрасни граѓани, од различни градови на истокот. Заеднички им е што претходно биле пациенти на ортопедија, едни оперирани, а дел и неопрерирани. Откако е откриена заразата од инфективното одделение, болницата од 1 септември ги смени и протоколите за предопративни зафати. 

Прочитајте и...  Швајцарија ги затвори војниците во касарните од кантонот Тесин од страв од коронавирусот

Прочитај повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: Потврден првиот случај на коронавирус во Македонија

Слободен печат

Прес-конференција на Спасовски, Филипче и Караџовски во Владата (ВО ЖИВО)

МИА Агенција

ДИК ги повика граѓаните да извршат увид во Избирачкиот список до 11 март

Слободен печат

Потврден коронавирус во Македонија

Слободен печат

Во Подгорица превентивно поставени шатори поради коронавирусот

Слободен печат

Трамп ги продолжи санкциите против Кремљ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На 1ви Март започнува новата наградна игра на Макпетрол, „ВЕРНА секогаш со Вас!“

Слободен Печат

Министерот Адеми на чело на владината делегација на одбележување на годишнината од загинувањето на претседателот Трајковски во Мостар

Слободен печат

Трамп: САД се во одлична форма и покрај лажните вести кои се обидуваат да предизвикаат паника на берзите

Слободен печат

Вонредна состојба во Сан Франциско поради коронавирусот

МИА Агенција

Царовска: За 2,5 години вложени над 100 милиони евра во странските и во домашните компании

МИА

Ангеловска: Рано е да се зборува за последиците врз нашата економија од коронавирусот

Слободен печат