Не оди сѐ така мазно во обесштетувањето од Еуростандард банка

За десетина дена ќе се знае колкава сума им е исплатена на штедачите на Еуростандард банка за старт. Таков е договорот меѓу банките и Фондот за осигурување депозити, но, судејќи според редиците во вторникот, граѓаните гледаат што побрзо да си ги подигнат заштедите. Половината од штедните влогови во банката се депозити од 600 до 1.000 денари. Во банката имало повеќе од 136 илјади штедачи, а просекот на влоговите се движи околу 500 евра, иако има и повисоки суми.

Првиот ден од обесштетувањето главно помина без поголеми проблеми, иако добар дел од оние што чекаа, негираа дека се дојдени за исплата. Оние похрабрите велат дека „чекаат за ситни пари, ама и тие не сакаат да ги остават на сметките“. Освен техничките проблеми со имињата, дел од граѓаните реагираа дека не успеале да ги подигнат парите од плата, пензија, социјална помош. Од Фондот за осигурување депозити, објаснија дека такви случаи се можни ако врз сметката имало претходна блокада од извршител. Во таква ситуација, извршителот треба да ја тргне блокадата. Проблеми имало и со полномоштвата. Имено, првично договореното дека треба да важи полномошното од Еуростандард банка, сега не важи. Па, така, штедачите што нема лично да се појават на шалтерите на банките исплатувачи, ќе мора да вадат нови овластувања, бидејќи немало законска основа. Граѓаните се револтирани и сметаат дека сето ова се прави намерно за да им се оневозможи пристап до заробените средства.

Прочитајте и...  Белоруски информативен портал кој ги снимаше протестите доби забрана за работа

– Има големи проблеми во обесштетувањето на штедачите на Еуростандард банка, кои имаат овластено лице, а за кои ФОД гарантираше дека нема да има проблеми и дека тие лица ќе може да функционираат и без дополнителни полномоштва. Сега, банките не ги обесштетуваат штедачите што имале овластени лица (а во потврдите кои ги поседуваат е наведено дури и овластеното лице), даваат сопствено полномошно на банката, а тоа предизвикува еден куп компликации, особено кај штедачите кои престојуваат во странство! Ги тераат овластените лица да го праќаат банкарското полномошно во странство. Дали лицето носител кое е во странство, со тоа полномошно треба да оди во амбасада и таму да го потпише?! Тоа се огромни компликации и дополнителен финансиски товар на штедачите. Особено во овој период кога има рестрикции, кога пратките патуваат со месеци, кога сите работаат со протоколи, замислете некој што живее во град со десетици километри оддалечен од град каде што има амбасада, да напушта работа, па дали работи амбасадата и во кои термини – пишува штедач, кој се обрати до „Слободен печат“. 

Прочитајте и...  Твитер и го суспендираше профилот на унгарската Влада

Овој граѓанин се обратил и до ФОД и оттаму му потврдиле дека се запознаени со проблемот, но дека не се работи за некакво самоволие на банките, туку за почитување на законските прописи, поконкретно Законот за платен промет.

Во наредните 36 месеци, треба да се обештетат повеќе од 136.000 лица – штедачи со сметки под 30 илјади евра, како и оние кои имале заробени пари на сметките од плати, пензии, социјална помош. И 780-те штедачи со влогови над 30.000 евра ќе ја добијат загарантирана сума, а остатокот, преку стечајната постапка. Обесштетувањето ќе се одвива преку Комерцијална, Стопанска Скопје, НЛБ Банка и Халкбанка.

Стечајниот управник на Еуростандард банка, Душко Тодевски, соопшти дека се раскинати сите договори за закуп на деловен простор, во кои биле експозитурите на банката, а целиот имот и документација се заштитени и се на сигурно.

Прочитајте и...  Израелскиот парламент ги ограничи протестите за време на карантин

Прочитај повеќе

Франција одлучи: Поранешен лидер на ЕТА ќе биде екстрадиран во Шпанија

Слободен печат

Ивица Коневски: Мицкоски е единствениот одговорен за поразите на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Царовска: Ова е огромна лекција зошто треба да се инвестира во образованието

Слободен печат

Реакција на „Средношколски Глас“ за пропаднатата национална платформа за онлајн учење: Ќе сноси ли некој одговорност за стресот што го трпат учениците, родителите и професорите?

Слободен печат

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Лавров со повик до Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат

Косово му забрани влез на српскиот министер за образование

Слободен печат

Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Слободен печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска