Направете Златно млеко – еликсир за долг и здрав живот

Златното млеко има детоксикаторни, антиинфламаторни и прочистувачки својства.

Се нарекува „Голден милк“ (Златно млеко) поради златната боја на напивката. Се заснова на паста од куркума и млеко. Според традицијата, мора да се консумира најмалку 40 дена за да може да има свои ефекти. А, ефектите се неверојатни.

Кои се ефектите од Златното млеко?

Благодарение на присуството на куркумин содржан во куркумата, Златното млеко е многу моќен антиинфламатор, аналгетик и антиоксиданс. Ефикасно делува против остеоартритис, болка во мускулите, менструална болка, главоболка, чир, забоболка.

Има антибактериски и антивирусни својства што го прават особено ефикасна храна за борба против кашлицата и настинките и сите болести кои го погодуваат респираторниот тракт.

Има прочистувачки својства, особено на црниот дроб и лимфниот систем.

Го фаворизира производството на жолчката и последователно го подобрува варењето на храната.

Прочитајте и...  Од 1 до 3 октомври во „Јавна соба“ ќе се одржи Моден викенд Скопје

Го контролира холестеролот, помага во зголемување на производството на добар холестерол.

Особено корисно е во диетите, затоа што го забрзува метаболизмот и придонесува за губење на тежината.

Го стимулира имунолошкиот систем со драстично намалување на шансите за заразување од вируси и инфекции.

View this post on Instagram

If you haven’t tried golden milk yet, you’re missing out! It’s a creamy Ayurvedic drink that’s filled to the brim with nutrients. I love drinking golden milk before bed because it aids relaxation and helps boost the immune system while sleeping. . Golden Milk . 1 1/2 cup plant-based milk 375 ml 3 pitted dates 1 tsp turmeric 1 cinnamon stick or 1/2 tsp ground cinnamon . To a small saucepan, add plant-based milk, pitted dates, turmeric and cinnamon stick. Bring to a boil and remove from heat.
Remove the cinnamon stick and blend using an immersion blender. . . #vegan #ayurveda #ayurvedalifestyle #goldenmilk #goldenmilklatte #veganrecipes #veganrecipeshare #veganpower #veganaf #veganshare #vegans #veganlife

A post shared by The Buddhist Chef (@the_buddhist_chef) on

Како да го подготвите?

Состојки за паста од куркума -Половина чаша куркума во прав, половина чаша вода, половина лажичка црн пипер.

Состојки за подготовка на еликсирот 

Чаша млеко од бадем или од соја
Лажичка бадемово масло или масло од тиква
Половина лажичка од пастата од куркума
Половина лажичка цимет
Мед, лажичка, по желба (ако користите бадемово млеко мед нема да ви биде потребно)

Како да се подготви:

За да ја подготвите пастата од куркума, во тенџере, во врела вода, растворете го правот од куркума и мешајте додека се добие паста: Додајте го црниот пипер. Пастата ставете ја во фрижидер, каде може да се чува до 40 дена, препорачан период за лекот да делува.
За да го подготвите еликсирот: загрејте го млекото, додадете лажица масло од бадем, половина лажичка паста од куркума, цимет и, за да го засладите пијалокот, лажичка мед.

Златно млеко е фантастичен пијалок, вкусен за конзумирање и убав за гледање.

Прочитај повеќе

Посветете се на менталното здравје: Физички симптоми кои ги предизвикува осаменоста

Слободен Печат

Доста е, ми треба мир: Пејачката Анабела се повлекува од музиката и јавниот живот!

Васко Спасоски

Легендарната Софија Лорен по 11 години се враќа на филмското платно!

Слободен Печат

Покрај тоа што кажува добри вицеви, Сашко Коцев знае да биде и романтичен: Актерот со фотка од него и сорпугата Смиљана ја одбележа годишницата од бракот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пиел по 50 кафиња на ден: Најчудните навики на познатите писатели!

Слободен Печат

Стручњаците предупредуваат: Сонот е пресуден за здравјето на мозокот!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Цеца Ражнатовиќ денеска беше на судење со Јелена Карлеуша со чанта од 2.300 евра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дали се сеќавате на футуристичкото семејство „The Jetsons“? Првата анимирана серија во боја на тв-мрежата ABC (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пејачката Сара Мејс позира во интересен фустан со висок шлиц (ФОТО)

Васко Спасоски

Овие 4 работи кои ги имате во вашиот плакар, треба редовно да ги менувате за да го заштитите здравјето!

Слободен Печат

Сицилија дава по 3.000 евра за младенците што ќе се венчаат на островот

Слободен печат

Ја премина Селма Хајек и стана најбогатата француска снаа: Нејзиниот прв сопруг морал на рехабилитација по разводот

Слободен печат