Најдобар и надвор од теренот: Ѓоковиќ повторно го одушеви светот! (ВИДЕО)

Првиот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ дојде во српскиот главен град Белград и повторно ги воодушеви сограѓаните и фановите.

На почетокот на годината, првиот светски рекет играше тенис со децата пред зградата во која живее, како целиот нормален свет, како да не е еден од најдобрите во историјата на белиот спорт.

Сега тој направи нешто слично. Ноле го однесе кучето на прошетка, а потоа се дружеше со мали деца и се понуди да им одржи часови по тенис.

На радоста на децата од приликата да ги научат основните потези и движења од најдобриот тенисер во светот и немаше крај, но задоволство и воодушевување не криеја ниту повозрасните кои се затекнаа во моментот.

Прочитајте и...  Заев: Зборуваме за резултати, за успеси, за подвизи, за преминати препреки и за многу победи

Еден од случајните минувачи беше Адам Таталовиќ, член на стручниот штаб на српската кошаркарска репрезентација:

– Не честопати гледате како „број 1“ од светскиот тенис дава часови на деца во соседството додека го шета своето куче низ Белград. Новак Ѓоковиќ е апсолутно фасцинантна личност, во и надвор од теренот – напиша Таталовиќ.

Ѓоковиќ нема да може да ја брани титулата на Австралија Опен?

Поврзани вести

Хамилтон: Можев само да сонувам…  

Слободен печат

Вардар остана без трите бода против Ренова во 90. минута

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Заев за одлуките на Конгресот на СДСМ

Слободен печат

Бугарскиот премиер Борисов е позитивен на коронавирусот

Алек Стојковски

ИСТОРИЈА: Хамилтон го собори рекордот на Шумахер!

Слободен печат

Голема акција на полицијата во Охрид, запленети 100 килограми дрога

Остави Коментар