НАЈБРУТАЛНО ВРСНИЧКО НАСИЛСТВО ВО СРБИЈА: На син ми му скршија рака затоа што не сакал да се тепа! - Слободен печат

НАЈБРУТАЛНО ВРСНИЧКО НАСИЛСТВО ВО СРБИЈА: На син ми му скршија рака затоа што не сакал да се тепа!

Последна жртва на до сега најбруталното, врсничко насилство во Србија е момчето С.К. ученик од шесто одделение на училиштето „Бранко Радичевиќ“ во Голема Моштаница, кој завчера завршил на клиника заради скршена рака!

Неговата мајка Д.К. вели дека го нашла со раскрварено лице, изгребан и со видно отечена рака, а причина за тоа е како што вели дека нејзиниот син одбил да се тепа!

Него го тепал ученикот У.Ј. (13), а целиот случај со телефон го снимале деца, кои навивале. Мајката освен на директорот на училиштето случајот го пријавила и во полиција во Железник.

Момчето е во шок, депресивно е и раката многу го боли, а ја моли мајка му да го префрли во друго училиште.

Драмата почнала завчера кога синот и се јавил: „Мамо мислам дека ја скршив раката, те молам дојди од работа“.

„Ми се отсекоа нозете и како без душа трчав од работа. Го начекав раскрварен, му течеше крв од нос, синот ми раскажа дека за време на големиот одмор му се обратил ученикот У.Ј. кој потоа му удрил шамар и побегнал. На следниот мал одмор истиот му пришол и му рекол дека ќе го претепа по школо. По излегувањето од школскиот двор мојот син го видел У.Ј и многу други деца, а тој го повикал да се тепа. Мојот син одбил и се обидел да избега. Тогаш У.Ј го удрил, моето дете се обидело да избега, но насилникот го стигнал и го турнал на земја. Тогаш детето удрило со лице на земјата и ја повредило раката“, раскажува мајката покажувајќи медицинска документација.

Таа додава дека насобраните деца сето тоа го снимале на телефони.

„Во болница го прегледаа мојот син, утврдија повреда на рачниот зглоб и му ставија лонгета. Кажаа дека ако раката почнува да отекува, веднаш да се јавиме во болница. Потоа отидов со така повредениот син право кај родителите на детето У.Ј. Тие беа видно изненадени и очајни. Тогаш У.Ј рече дека морал да го тепа син ми затоа што постарите ученици му се заканиле ако не го направи тоа тогаш и него и мојот син заедно ќе јадат ќотек“, го опишува хоророт мајката на повреденото дете.

Прочитај повеќе

САД: Киднапирано девојче преку Снепчет се спаси од силувачи

Слободен печат

Макрон евакуиран, демонстранти се обиделе да влезат во театар кадешто гледал претстава

Слободен печат

Харадинај го одликуваше Вилијам Вокер

Слободен печат

Кина: Уште четири лица инфицирани од корона-вирусот

Слободен печат

Оружен напад напад во САД: Полицијата уапси напаѓач кој усмрти едно и рани четири лица

Слободен печат

Русија сега располага со девизни резерви и злато во вредност од 557,5 милијарди долари

Слободен печат

Остави Коментар

5 × 1 =

Прочитај повеќе

Дождот е добредојден, но претставува нова закана за исцрпената Австралија (ВИДЕО)

Слободен печат

Раст на МБИ-10 индексот на Македонската берза

Слободен печат

Конгресот побара од Помпео да сведочи за убиството на Сулејмани

Слободен печат

Протести во Багдад: Еден загинат, 25 повредени во судири на полицијата и демонстрантите

Слободен печат

Ни слика ни тон, ако не е по бонтон!

Мирослава Бурнс

Новата методологија на ЕУ звучи охрабрувачки за Османи

Слободен печат