24.8 C
Скопје

Надал се прошета до четвртфиналето во Мадрид

Првиот носител на Мастерсот во Мадрид, Рафаел Надал се пласира во четвртфиналето откако во два сета со 6:3,6:3 го совлада австралискиот теисер Алексеј Попирин.
Надал работа ја завши за 80 минути откако на идентичен начин ги освои и двата сета. Шпанецот и во првиот и во вториот на стартот направи брејкови по што предноста рутински ја оджуваше до крајот на сетовите.
Негов нареден противник во четвртфиналето ќе му биде подобриот од дуелот Даниел Еванс – Александар Зверев.
Мастерсот во Мадрид заврши за еден од фаворитите, Стефанос Циципас кој е елиминиран од Каспер Руд во два сета и тоа со 7:6,6:4

Поврзани вести

Франција има една победа на ЕП, но и натаму е најголем фаворит за шампионската титула!

Слободен печат

Класика на „Вембли“: Ги дознавме сите осминафинални двојки на Европското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Германија „преживеа“ во Минхен, Роналдо е синоним за рекорди!

Слободен печат

Клуб од шпанската „Ла Лига“ со интерес за Дарко Велковски!?

Слободен печат

Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ „гази“ и во двојки, крај за првите носители на турнирот во Мајорка!

Слободен печат

Остави Коментар