Надал останува во Европа, не игра на УС Опен?!

Шпанскиот тенисер се чини дека нема намера да ја напушта Европа и ќе игра на турните на земја наместо на грен слем турнирот во САД.

Рафаел Надал навести дека кога ќе продолжи тениската сезона тој нема да игра на УС Опен. Шпанецот на својот официјален Твитер профил потврди дека ќе учествува на Мастерсот во Мадрид кој треба да започне само еден ден по завршувањето на УС Опен.

Прво директорот на турнирот во Мадрид, Фелисијано Лопез преку Твитер потврди дека Надал ќе игра на Мастерсот, а потоа и Рафа го изрази задоволството што ќе биде дел од овој турнир.

Стартот на турнирот во Мадрид е закажан за 14. септември, додека УС Опен ќе се игра од 31. август до 13. септември со што е јасно дека Надал нема да игра во Њујорк.

Шпанецот планира да остане во Европа и да игра на сите важни турнири на земја, по Мадрид следи Мастерсот во Рим за кој го потврди учеството и тоа ќе му биде генерална подготовка за Ролан Гарос кој треба да се игра од 27. септември до 11. октомври.

Прочитајте и...  Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Прочитај повеќе

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат

2МФЛ: Лабуништа во првото коло со Кораби, Победа се соочува со Кит Го..!

Слободен печат

После Берлин и Њујорк, откажан маратонот и во Париз!

Слободен печат

Антиќ и Гечевски во работна посета на турската кошаркарска федерација

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Играчот на Јувентус Кулушевски на одмор во Охрид (ФОТО)

Слободен печат

Фудбалер на Барселона има коронавирус

Слободен печат

ЛШ: Дали Аталанта ќе го расипе роденденот на ПСЖ?

Слободен печат

Глигоров: Се враќам во клубот кој сезонава ја брка титулата!

Слободен печат

Која екипа има најголеми шанси да ја освои Лига Европа? (ФОТО)

Слободен печат

Стартува струшкиот турнир со дербито Еурофарм Пелистер-Металург

Слободен печат