Над еден килограм марихуана пронајдени во дом во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 28-годишен скопјанец за кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги.

При претрес во домот на осомничениот на улицата „Кленоец“, на 17 ноември, биле пронајдени 15 стаклени тегли и една зипер-ќесичка со вкупно 1.017 грама марихуана. Притоа биле пронајдени и повеќе дигитални ваги со остатоци од дрога.

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице, поради опасност од бегство, можност за влијание врз сведоци и можност да го повтори делото.​​