18 C
Скопје

На инфективните оддели во земјава се лекуваат 650 пациенти со Ковид-19

Во изминатите 24 часа, во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 376 пациенти кои се позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 38 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 28 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 20 пациенти, во Велес се лекуваат 31 болен, а во Куманово 56 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во ковид – центарот во Охрид се хоспитализирани 45 пациенти, во Прилеп 43 во ковид – центарот во Гостивар 16, а во Струга 13 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 25 пациенти, во Кочани девет, во Кичево 12, Кавадарци 23, во Гевгелија шест лица, а во Дебар 11 позитивни и суспектни на коронавирусот.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 650 и има околу 621 празен болнички кревет во ковид – центрите.

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла. Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени, стои во соопштението

Поврзани вести

За новата книга „Тетовскиот говор” тетовци со резервации кај авторот Дарко Гавровски

МИА Агенција

Блинкен на шестата годишнина од убиството на Борис Немцов: САД се длабоко загрижени за нетолеранцијата на Русија кон слободата на говорот

Слободен печат

Дали Бугарија се подготвува за војна?

Џонсон: Без референдум во Шкотска во блиска иднина

Слободен печат

Дискусија за ретките болести на иницијатива на сопругата на претседателот Пендаровски

Слободен печат

Музичари Роми протестираа во Кичево за враќање на свадбите

МИА Агенција

Остави Коментар