МЗТ и Работнички ќе почекаат на календарот во АБА2 лигата

Натпреварите во АБА конкуренцијата нема да почнат на средината од месец септември…

Почетокот на АБА лигата, соглсно со тоа и на АБА 2 натпреварувањето, е поместен за почетокот на октомври, одлучено е на Собранието на регионалната лига.

Со оглед на тоа дека веќе е најавено дека наместо во деветтиот, лигата може да „заживее“ во десеттиот месец од оваа година, одлуката мораше да биде потврдена на највисокиот собир на АБА-лигашите.

Првобитно, новата сезона во Лигите на Јадранот требае да почне на 19.септември, но сега љубителите на кошарката, и секако, сите клубови вклучени во системот на натпреварување ќе мора да почекаат најмалку две седмици.

Причината за одложувањето е лошата епидемиолошка ситуација со корона вирусот, и порастот на заразени луѓе во сите држави од каде доаѓаат клубовите од АБА натпреварувањата.

Прочитајте и...  НБА играчи заиграа фудбал на тренинг, Гризман умре од смеење (ВИДЕО)

Исто така, не е познат ниту распоредот на натпреварите во двете конкуренции, па согласно со тоа нашите претставници во АБА2 лигата, екипите на МЗТ Скопје Аеродром и Работнички, ќе мора да почекаат на дефинитивниот календар за сезоната 2020/2021.

АБА лигата беше прекината уште во месец март поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Пред крајот на мај, Собранието донесе одлука натпреварувањето да не продолжи, без промоција на шампион, ниту пак испаѓање во понизок ранг на натпреварување.

Прочитај повеќе

Ла Лига: На теренот нема проблеми за Барселона, ја потопија „жолтата подморница“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Серија А: Роналдо ја спаси „старата дама“ во Рим (ВИДЕО)

Слободен печат

Филмска приказна за ММА шампионот: Го малтретираа на училиште, а сега тој им се смее на Фејсбук

Слободен печат

РОЛАН ГАРОС: Финалистот од Рим му препушти само четири гема на Кецмановиќ

Слободен печат

Мурињо во елемент по лакрдијата со ВАР, легенда на Ливерпул бара негово укинување

Слободен печат

Елмас и Наполи ги уништија Пандев и Џенова (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Каква шлаканица за Пеп и „граѓаните“, Лестер им пукна петарда среде Манчестер

Слободен печат

Шоу на Суарез, два гола на дебито за Атлетико Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот шампион демолиран од Хофенхајм, прими четири парчиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Идентични триумфи на скопските и тетовските „црвено-црни“

Слободен печат

МОТО ГП: Квартараро ја „покори“ Каталонија

Слободен печат

Лидс и Алиоски се фантастични во Премиер лигата, го зедоа скалпот и на Шефилд

Слободен печат