МЗ тврди дека уништениот инсулин бил со сомнителен квалитет - Слободен печат

МЗ тврди дека уништениот инсулин бил со сомнителен квалитет

Министерството за здравство потврди дека е уништен инсулин, откако ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција објави дека е уништен ваков препарат со валиден рок во вредност од 1,5 милиони евра. Од Министерството за здравство објаснуваат дека станува збор за сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во времето на претходната влада на ВМРО-ДПМНЕ и неговата вредност е 330 илјади евра, а 1,5 милиони.

„Министерството за здравство информира дека уништувањето на инсулинот е од стоковите резерви и станува збор за инсулин набавен со паралелен увоз во време на ВМРО-ДПМНЕ, а неговото отстранување е направено со одлука на Владата на Република Северна Македонија. Нема да дозволиме нашите граѓани да користат сомнителен инсулин. Уништениот инсулин од паралелен увоз е вреден 330 илјади евра, а не еден и пол милион евра како што говорат во нивната прес-конференција“, соопшти Министерството за здравство.

Од Министерството за здравство додаваат дека со донесените измени и дополнувања на Законот за лекови и медицински средства, сега сите пациенти со дијабетес имаат оригинални инсулини со сертификат за квалитет.

„Пациентите користат квалитетни и оригинални инсулини. Не е како порано пациентите да не знаат каков инсулин примаат“, велат од министерството.

На прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Андоновска кажа дека се уништени 1,2 тони инсулин од кои дел, односно половина тон биле со валиден рок.

„Внимавајте се работи за уништување на инсулин чиј рок истекува дури после половина година и чија вредност е 1,5 милиони евра“, кажа Андоновска.

Таа објасни дека рок на инсулинот е до средината на наредната година.

Прочитај повеќе

Кои се најдарежливите донатори и хуманитарци од САД?

Слободен печат

Мишел во февруари ќе ги собере лидерите од Западен Балкан

Слободен печат

Продолжува соработката на министерствата за финансии на Македонија и Холандија

Слободен печат

Димитриев: Не ни треба „Пржинската влада“, таа создава конфликти

Слободен печат

Агрон Сулејман: Структурата на возилата коишто се во нашата земја е исклучително лоша

Слободен печат

Бројот на убиства во Рио де Жанеиро се спушти на најниско ниво во последните 20 години

Слободен печат

Остави Коментар

12 − 11 =

Прочитај повеќе

Ѓурчевски во „Утрински брифинг“ го разоткри криминалот во ФФМ

Слободен печат

Вакцината против корона вирусот најрано за една година

Слободен печат

Андоновиќ: САД директно се вклучува во решавањето на косовскиот проблем, обновена авиолинија Белград-Приштина

Слободен печат

Експеримент во САД: Жителите на Сиетл ќе можат да гласаат со телефони и таблети

Слободен печат

Австралија: Огнената стихија го затвори аеродромот во Канбера

Слободен печат

Несрин Таир: Потребни се 115 милиони денари за турскиот театар, во спротивно зградата ќе пропадне

Слободен печат