Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Тотенхем успеа да го ангажира играчот од средниот ред Пјер-Емил Хојбјерг од редовите Саутемптон. „Петлите” и официјално го објавија својот прв летен трансфер, откако ќе платат 20 милиони фунти за фудбалерот кој потпиша договор на пет години.

Данецот ќе го носи дресот со број 5 во својот нов клуб. Трансферот беше финализиран откако фудбалерот ги помина задолжителните лекарски прегледи.

Тоа што ми беше важно е да играм во клуб каде се гледам себеси за многу години што доаѓаат. Тоа беше Тотенхем. Многу сум горд, среќен и возбуден. Мислам дека клубот има фантастична иднина и многу сакав да бидам дел од него – рече Хојберг по неговиот трансфер во Тотенхем.

Данскиот репрезентативец веќе има искуство во Премиер лигата и ова е една од причините зошто менаџерот Жозе Мурињо ги следеше неговите перформанси. Тој има одиграно повеќе од 100 натпревари во англискиот шампионат за време на неговиот 4-годишен престој во Саутемптон.

Прочитајте и...  Луис Суарез мамел на испитот за италијански јазик

Хојберг (25) ја започна својата кариера во Баерн Минхен, запиша има 17 натпревари за баварските гиганти, не успеа да се избори за стартно место, па беше испратен на позајмица во Аугсбург и Шалке.

Прочитај повеќе

Луис Суарез мамел на испитот за италијански јазик

Слободен печат

Кошаркарот на Работнички, Питс е позитивен на коронавирус

Слободен печат

Газдата на Челси во проблеми: Абрамович тајно вложувал во други играчи

Слободен печат

НФЛ со милионски казни за неносење заштитни маски

Слободен печат

Ниту Јанис, ниту Пол, Лејкерси планираат да формираат голема тројка со ѕвезда на Хјустон 

Слободен печат

Ѓоковиќ: Надал е главен фаворит за титулата на Ролан Гарос

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Навивачите во Англија не се враќаат во октомври

Слободен печат

Така работи Баерн, додека Барселона се ценка, тие се договорија со Ајакс

Слободен печат

Успешен старт на „граѓаните“, Астон Вила го казни Шефилд! (ВИДЕО)

Слободен печат

Златан како „вино“: Ибракадабра шоу против Болоња! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со нови 400 бодови пред „Ролан Гарос“ и прво место на крајот од 2020!

Слободен печат

Митревски прогласен за МВП, 20 одбрани во триумфот на Порто!

Слободен печат