МОРА ДА ГИ ЗНАЕТЕ: Петте најчести митови за сончањето

Поради желбата за летен тен, многу луѓе прекумерно се изложуваат на сонце, ризикувајќи да си предизвикаат опасни последици по здравјето, но и по животот.

Според „Харперс базар“ во Велика Британија во последните 15 години бројот на заболени од рак на кожата пораснал за 45%, а најчест е кај лица меѓу 25-49-годишна возраст.

Затоа, пред да се изложите на сонце, прочитајте ги следниве најчести митови, за да спречите опасни последици, како што се изгореници, оштетувања на кожата, па дури и рак:

Ако еднаш изгорите, потоа ништо не ви е

Изгорениците нема директно да предизвикаат рак на кожа, но може да го зголемат ризикот за тоа. Користете креми и лосиони со соодветен заштитен фактор и ограничете го изложувањето на сонце.

Прочитајте и...  Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Нема да изгорите во сенка

Многу луѓе веруваат дека ако се засолнат под чадор или дрво, нема да изгорат. Многу површини во природата ги рефлектираат УВ-зраците, кои лесно може да се пренасочат точно врз вас, дури и ако сте под најдебелата сенка.

Не можете да изгорите кога е облачно

Иако визуелно сте под сенка, облаците пропуштаат и до 80% од сончевите зраци. Затоа, заштитете се соодветно исто како кога е и сончево.

Високиот заштитен фактор спречува горење

Високиот заштитен фактор го намалува делувањето на УВ-зраците и го одложува горењето. Затоа и треба да го обновувате слојот, особено ако се потите и ако пливате во меѓувреме. Најдобра заштита е светлата облека, но и тогаш треба да нанесете крема со заштитен фактор.

Прочитајте и...  Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Не сте склони кон рак

Иако генетиката игра огромна улога кај малигните заболувања, не е ваше да експериментирате и да ја предизвикувате статистиката, бидејќи дури и кај најздравите личности може да се случат промени на кожата кои може да бидат опасни.

Прочитај повеќе

Љубовната приказна на најголемата руска глумица и Сталин, влакно не ѝ фалело од глава за време на челичната диктатура

Слободен печат

И жените не се искрени во сексот: Ова се петте најчести лаги што ги кажуваат!

Васко Спасоски

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат