ВИДЕО | … многу емотивно: Алек Болдвин со прво ТВ интервју по пукањето во „Rust“

алек болдвин
Фото: Принтскрин / Instagram

Алек Болдвин го даде своето прво ТВ интервју по пукањето кое се случи на снимањето на филмот „Rust“ – и тоа е толку емотивно, што Болдвин се расплака додека зборуваше за кинематограферката Халина Хачинс која беше смртно застрелана со „лажен“ пиштол на 21 октомври.

Вистинско изненадување, сепак, беше Џорџ Стефанопулос кој праша зошто пукал со пиштолот кога тоа го немало во сценариото, а Болдвин одговори

„Чкрапалото не беше повлечено. Јас не го повлеков чкрапалото“, одговори Болдвин.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EΘΝΟΣ (@ethnosnewspaper)

Значи никогаш не го повлекол чкрапалото?

„Не, не, не, не. Никогаш не би вперил пиштол кон никого и не би го повлекол чкрапалото кон него, никогаш“, одговори Болдвин.

Но, немаше објаснување надвор од тоа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Diario de Colima (@diariodecolima)

Болдвин, исто така, рече дека „нема поим“ како вистински куршум се нашол на сетот на филмот, во кој не само што глумел, туку и го продуцирал.

„Некој ставил вистински куршум во пиштол, куршум што не ни требало да биде на имотот“, додаде актерот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by I.C.F.C. (@theicfc)

Болдвин рече дека продолжува да го разгледува она што се случи тој ден во неговиот ум, признавајќи: „Размислувам наназад и размислувам што можев да направам“.

Тој ја нарече Хачинс „некоја која ја сакаа сите што работеа со неа. и им се допаѓаше, и ѝ се восхитуваа…“ расплакувајќи се.

„Дури и сега ми е тешко да поверувам дека тоа се случи. Не ми изгледа реално“, изјави тој.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Access Hollywood (@accesshollywood)

На тој кобен ден, Болдвин имаше со себе револвер од 0,45 „Long Colt“ на клупата на црквата додека Хачинс и другите поставуваа камери за снимање во вестерн-филмот на ранчот Бонанца Крик во близина на Санта Фе. Кога пиштолот испукал, куршумот смртно ја погодил Хачинс и го ранил и режисерот Џоел Соуза.

Одделот на шерифот на округот Санта Фе ја истражува трагедијата. Тој изјави дека чуварката Хана Гутиерез Рид и помошник режисерот Дејв Холс, кој му го предал пиштолот на Болдвин, се „очигледно во фокусот на истрагата“. Сепак, никој не е исклучен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Stephen Gee (@calistevie)

Во вторникот беше издаден налог за претрес кој изјавува дека муницијата можеби доаѓа од „PDQ Arm & Prop LLC“ во Албакерки, која е во сопственост на Сет Кени. Кени имаше врска со таткото на Гутиерез Рид, Тел Рид, долгогодишен холивудски оклопник, кој неодамна работеше на посебен филмски проект со него.

Гутиерез Рид – која беше критикувана поради недостигот на искуство, бидејќи беше заштитник на само уште еден голем филм – рече дека немала поим како вистински куршуми биле ставени во кутија со лажни. Од своја страна, Холс рече дека требало потемелно да го провери пиштолот пред да му го даде на Болдвин, но не го сторила тоа.

Во трејлер видеото, исто така, се гледа како Стефанопулос го прашува Болдвин за Џорџ Клуни и другите актери во водечки улоги кои имаат изјавено дека секогаш темелно го испитуваат оружјето сами.

Сопругата на Болдвин, Хиларија, сподели објава на која напиша за поставување „една нога пред друга“ во моментите во кои беше објавен трејлер клипот.

Постојат повеќе тужби поднесени за пукањето од членови на екипата, вклучително и од страна на Серж Светној поради „општо невнимание“ против Болдвин, Гутиерез Рид, Холс, мајсторот за реквизити Сара Закри, продукцијата и нејзините финансиски поддржувачи. Супервизорот на сценариото Меми Мичел го тужи Болдвин, како и други продукциски компании и индивидуални продуценти и членови на екипажот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ABC News (@abcnews)

Сопругот на Хачинс, Метју, ангажирал адвокати специјализирани за случаи на смрт од немарност.

Болдвин бил виден со синот на Метју и Халина во Ново Мексико веднаш по смртта на директорот на фотографија, но не е јасно за каква релација станува збор во периоди додека се одвива истрагата.

Метју треба да го направи своето прво јавно појавување по смртта на Хачинс, на четвртиот годишен самит на жените на моќта на „WrapWomen“ следната среда во чест на неговата покојна сопруга.

Целосното интервју, кое го води познатиот водител Џорџ Стефанопулос со актерот Алек Болдвин, ќе биде објавено денес на телевизиската мрежа на „ABC“.

Видео на денот