Мистериозна смрт: Како стигнало мртво тело во полициско возило?

Полициско возило во Џорџија / Фото: Слободен печат, архива

Кристина Ненс (29) била пронајдена мртва на 7-ми октомври во полициско комбе на паркинг во полицискиот оддел Хантсвил во Алабама. Нејзиното семејство бара одговори, а полицијата објави видео на кое се гледа како девојката се качува во комбето.

Полицаецот ги забележал чевлите во близина на комбето со отворени прозорци, а потоа го открил телото на девојчето. Како стигнала таму и што се случило се прашања што се дел од големата реконструкција на мистериозните настани поврзани со нејзината смрт, пишува Си-Ен-Ен.

Семејството ја пријавила за исчезната на 2-ри октомври

Шефот на полицијата Хантсвил, Де Вејн МекКарвер на прес -конференција рече дека политиката на одделот е да ги задржи комбињата заклучени кога не се користат. Сепак, телото на Кристина некако успеало да се најде во едно од возилата што некогаш се користеле за превоз на затвореници, а потоа било наменето за пренос на докази.

На нејзиното тело не се пронајдени траги од повреди, а токсиколошките наоди се уште се во тек.

Полициската управа во Хантсвил е под лупа на семејството Ненси и јавноста, кои се прашуваат како девојчето успеало да остане незабележано во многу прометна зона 12 дена.

Според началникот, полицијата го третирала случајот како кривична истрага од почетокот, а семејството првично дала погрешен датум кога последен пат ја виделе.

Нејзината сестра Витни рече дека видеото што било дадено за проверка не покажува доволно јасно дека се работи за Кристина.