Министрите за одбрана на САД и Кина ќе одржат директни разговори во Сингапур

Лојд Остин / Фото EPA-EFE/RONALD WITTEK

Шефовите на одбраната на САД и Кина треба да одржат директни разговори во Сингапур овој викенд, нудејќи надеж за понатамошен воен дијалог со цел да се спречи спорот да излезе од контрола, јавија американските медиуми.

Очекуваниот состанок меѓу Лојд Остин од САД и Донг Јун на Дијалогот Шангри-Ла ќе биде прв суштински разговор лице в лице меѓу началниците за одбрана на нивните земји во изминатите 18 месеци.

Безбедносниот форум е годишен собир на началниците на одбраната од целиот свет, кој во последните години стана барометар на односите меѓу САД и Кина.

Овогодинешното издание, почнувајќи од петок, ќе биде една недела откако Кина одржа воени вежби околу Тајван.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот