• Лојд Остин

Остин: Израел има „морална одговорност“ да ги заштити цивилите

Главниот сојузник на Израел, САД, повика на посилна акција за да се избегнат цивилни жртви во Газа, јави Би-Би-Си. Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин рече дека Израел има „морална одговорност“ да ги заштити цивилите. „Ако ги турнете во прегратките на непријателот, тактичката победа ќе ја замените со стратешки пораз“, рече Остин на настан во …

Остин: Израел има „морална одговорност“ да ги заштити цивилите Read More »