Миливојевиќ и Алексиќ побараа оставка од Вучиќ поради „дебаклот“ на Косово: „Мора да си сноси одговорност“

Потпретседателот на НС на Србија, Мирослав Алексиќ/ Фото Youtube Screenshot Nova.rs

Пратениците од опозицијата Срѓан Миливојевиќ (Демократската партија) и Мирослав Алексиќ (претседател на Националното движење на Србија) денеска побараа оставка од српскиот претседател Александар Вучиќ поради, како што наведоа, повеќегодишната погубна политика кон Косово и последниот дебакл во Бањска со трагични последици.

Алексиќ за агенцијата Бета изјави дека за загубените животи на северот на Косово, Вучиќ мора да сноси одговорност.

„По вооружениот конфликт во Бањска, во кој загинаа најмалку четири лица, Александар Вучиќ ќе мораше да поднесе оставка. Милан Радоичиќ не можеше да вооружи неколку десетици Срби на север без знаење и одобрение на Вучиќ и српските безбедносни служби. Овие двајца се најодговорните за пролеаната крв во Бањска“, рече Алексиќ.

Тој додаде дека политиката на Српската листа, Српската напредна странка (СНС) и Александар Вучиќ кон Косово доживеала дебакл и дека Србија плаќа висока цена за погубната политика на режимот во Белград.

„Во последните десет години Вучиќ и СНС и ги предадоа на Приштина сите институции што ги имаше државата Србија на северот на Косово, а српскиот народ беше оставен сам на себе. Во исто време, функционерите на Српската листа станаа енормно богати со развој на бизниси низ цела Србија, изградија автопати, згради и хотели, станаа сопственици на огромен недвижен имот, па дури и на јахти. И сега доведоа до сигурна смрт млади и невини луѓе“, изјави претседателот на Националното движење на Србија, Мирослав Алексиќ.

Пратеникот на Демократската партија Срѓан Миливојевиќ изјави дека српскиот претседател Александар Вучиќ ќе мора да поднесе оставка бидејќи, како што рече, ја жртвувал српската младина на Косово во еднодневната војна со Албин Курти.

„Ако во тој налудничав чин учествувал потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ, тогаш е сосема јасно дека зад се стои режимот во Белград на чело со Александар Вучиќ. Да го организираше Радоичиќ или некој друг без согласност и наредба од Белград, тој веќе ќе беше уапсен или ќе беше крајот за Вучиќ“, изјави Миливојевиќ за агенцијата Бета.

Тој посочи дека државните институции ќе треба да соопштат колку лица загинале во Бањска, а колку се ранети и уапсени.

„На прес-конференцијата во неделата вечерта Вучиќ ги соопшти сите неточни информации. „Владата е должна да ги информира семејствата како и зошто загинале нивните најблиски“, рече Миливојевиќ.

Косовскиот министер за полиција Џељај Свечља на Фејсбук објави видео од манастирот Бањска, на кое во полна воена опрема се гледа потпретседателот на Српската листа Милан Радоичиќ.

Во вооружениот конфликт меѓу група Срби и косовската полиција што се случи во неделата во селото Бањска на северот на Косово, според досега потврдените податоци, тројца напаѓачи од српска националност и еден наредник на косовската полиција на Убиени се албанска националност.

Засега е познато дека најмалку тројца ранети Срби се во болниците во Нови Пазар и Приштина, а осуммина се уапсени од приштинските власти. Ранети се и двајца косовски полицајци. Се уште не се соопштуваат имињата на убиените, ранетите и уапсените Срби.

Косовската полиција во изминатите два дена запленила поголемо количество оружје на северот на Косово, за кое се претпоставува дека припаѓало на група наводно предводена од потпретседателот на Српската листа и близок соработник на претседателот на Србија, Милан Радоичиќ.

Косовските власти оценија дека вооружена група Срби во неделата извршила терористички акт во селото Бањска.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот