Меѓусебни обвинувања поради неуспехот да се изберат четирите главни позиции во ЕУ

Лидерите на ЕУ не успеаја да изгласаат за четирите клучни позиции / Фото EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Лидерите на ЕУ во понеделникот вечер не успеаја да ја поддржат Урсула фон дер Лајен за уште еден мандат како претседател на Европската комисија, и покрај гаранциите од Французинот Емануел Макрон и Германецот Олаф Шолц во последните денови дека се блиску до договор, изјавија тројца дипломати на ЕУ за бриселско „Политико“.

„Вечерва нема договор“, изјави претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел за новинарите доцна во понеделникот вечерта по вечерата на лидерите. Еден европски дипломат вели дека иако преговарачите се договориле за три имиња, лидерите ќе продолжат со дискусиите подоцна, веројатно на нивниот следен состанок на 27-28 јуни.

Во пресрет на европските избори, се појави предвремен консензус околу Германката Фон дер Лајен за втор мандат како претседател на Европската комисија, Португалецот Антонио Кошта како претседател на Европскиот совет, Малтежанката Роберта Мецола како шефица на Европскиот парламент и Естонката Каја Калас како шефица за надворешна политика.

Очекувањата беа големи бидејќи 27-те шефови на држави и влади се состанаа во Брисел со надеж дека ќе ги поделат четирите главни работни места во блокот меѓу сегашната коалиција на централно-десничарската Европска народна партија, социјалистите и либералите.

Откако партијата на Макрон беше поразена од екстремната десница на изборите, неговата одлука да го распушти францускиот парламент и да распише предвремени избори, навидум ги забрза дискусиите за главните работни места. Обично, преговорите траат со недели.

Во последниве недели, другите европски лидери, исто така, ја истакнаа потребата од континуитет со оглед на руската војна во Украина и потенцијалното враќање на поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп.

Но, надежите за брз договор исчезнаа во понеделникот вечерта, откако Европската народна партија, победникот на изборите за Европскиот парламент, побара повеќе отстапки и поголема моќ меѓу главните работни места. Како што се очекуваше, ЕПП сакаше повторно да ги именува Фон дер Лајен и Мецола, кои припаѓаат на истото политичко семејство. Покрај тоа, ЕПП им предложи на социјалистите мандатот на претседателот на Европскиот совет да се подели на два дела од 2,5 години – и ЕПП да добие еден од нив.

Ова, пак, ги вознемири социјалистите и демократите, кои се надеваа дека ќе го постават Кошта на таа позиција. И набргу по застојот на разговорите, започна играта на обвинување.

– Ова беше тактиката на ЕПП. Со барањето да се има мандат само две и пол години, создаде огромен проблем со перцепцијата кај социјалистите, кои би биле ставени во тешка позиција. ЕПП не ја одигра добро оваа. Ова ќе биде тешко да се реши, вели претставник на ЕУ.

Изворот на Политико додаде дека Мишел не помогнал во дискусиите.

– Наместо да помогне да се постигне договор, тој продолжи да изнесува други работи, рече официјалниот претставник.

Друга причина поради која разговорите не успеаја е затоа што италијанската премиерка Џорџа Мелони не беше задоволна од тоа како се одвиваше вечерта, изјавија неколку дипломати на ЕУ. Мелони, која беше една од ретките лидери кои излегоа од европските избори со изборна победа, беше незадоволна од обидите на другите лидери на ЕУ да ја исклучат од преговорите.

Италијанската премиерка „го оспори типот на пристап кон дискусијата“, рече претставник запознаен со дискусијата. Таа тргна „од претпоставката дека денешниот неформален состанок требаше да го претставува моментот во кој требаше да се разговара што да се прави во светло на сигналите од европските избори и потоа, од таа почетна точка, да се започне дискусијата за имињата за највисоките позиции, а не обратно“, додаде функционерот.

Говорејќи на Самитот Г7 на крајот од минатата недела, Макрон, кој е еден од клучните посредници во договорот за клучните работни места во ЕУ, верува дека разговорите од понеделникот би можеле да донесат принципиелна одлука.

– Тоа е дискусија што се одвива меѓу 27-те. Договор се чини можен во деновите и неделиве што доаѓаат, рече Макрон.

Шолц ги повтори овие коментари подоцна, верувајќи дека одлуката за главните работни места во Брисел ќе дојде брзо.

– Одлуките сега ќе се носат многу брзо за најважните места што треба да се пополнат во Европа за да може Европската унија да дејствува, рече Шолц во интервју за германските медиуми.

Лидерите на ЕУ сега повторно ќе се состанат во Брисел на 27 и 28 јуни, надевајќи се дека ќе најдат договор за лидерите на блокот пред гласањето за следниот претседател на Комисијата од страна на Европскиот парламент, закажано за средината на јули.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот