Медведев е прв полуфиналист на УС Опен

Данил Медведев трета година по ред ќе игра во полуфиналето на УС Опен/ фото: EPA-EFE/PETER FOLEY

Вториот носител Данил Медведев се пласира во полуфиналето на последниот годинешен грен слем турнир откако во четвртфиналето го совлада Ботик ван де Зандшулп во четири сета и тоа со 6:3,6:0,4:6,7:5.

Медведев трета година по ред ќе игра во полуфиналето на УС Опен, пред две години загуби од Рафаел Надал во финалето, а минатата година е поразен од Александер Зверев токму во полуфиналето.

Во првите два сета против Ван де Зандшулп, Медведев доминираше на теренот. Во првиот сет поведе со 5:1 но потоа дојде до мало опуштање кое Холанѓанецот го искористи да освои два гема по ред. Но тоа беше се од него во првите два сета, Медведев со нов брејк дојде до 6:3 и водство до 1:0 во сетови, а во вториот сет тотално доминираше не дозволувајќи му на Ван де Зандшулп да освои ниту еден гем.

Работите се променија во третиот сет, сервисот на Медведев затаи, а противникот почна да игра многу подобро. Ја искористи брејк топката во петтиот гем и со сигурен сервис успеа да го освои сетот и да намали на 2:1.

Ван де Зандшулп добро се држеше и во четвриот сет, во првите десет гема не му дозволи ниту една брејк топка на Медведев. Но, Русинот во 11 гем брави брејк со нула и потоа со сигурен сервис обезбеди пласман во полуфиналето.
Противник на Данил Медведев во полуфиналето ќе му биде подобриот од дуелот Алкараз – Оже Алиасим.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот